Snouden dobio "alternativnog Nobela"

Bivši saradnik američke obaveštajne službe Edvard Snouden dobitnik je švedske nagrade poznate kao "alternativni Nobel".
Bivši saradnik američke obaveštajne službe Edvard Snouden dobitnik je švedske nagrade poznate kao "alternativni Nobel".

Nagradu je zbog otkrivanja američkog globalnog prisluškivanja unutar SAD i širom sveta, saopšteno je danas u Stokholmu.

Bivši saradnik Nacionalne bezbednosne agencije (NSA) nagradu deli s Alanom Rasbridžerom, glavnim i odgvornim urednikom britanskog lista Gardijan, koji je objavio niz tekstova o prisluškivanju britanske vlade na osnovu Snoudenovih dokumenata.

Ostali dobitnici "alternativnog Nobela", nagrade vredne 1,5 miliona kruna (210.000 dolara) su pakistanska aktivistkinja za ljudska prava Asma Džahingir, Bejzil Fernando iz Azijskog komiteta za ljudska prava i američki ekolog Bil Mekiben.

Direktor fondacije Ole fon Uekskul pozvao je danas sve dobitnike da 1. decembra dođu na svečano uručenje nagrade. Uekskul je izrazio sumnju da će Snouden doći na ceremoniju. "Razgovaraćemo sa švedskom vladom i Snoudenovim advokatima o njegovom mogućem dolasku", rekao je on.

Snouden, koji je, prema nekim izvorima, imenovan za Nobelovu nagradu za mir, dobio je azil u Rusiji. Snouden se u SAD suočava sa optužbama za špijunažu jer je otkrio globalni program prisluškivanja i praćenja koji je američka nacionalna agencija za bezbednost (NSA) sprovodila u SAD i širom sveta.

Švedsku nagradu, koja nosi naziv Ispravno življenje (Right Livelihood Awards) ustanovio je 1980. godine švedsko-nemački filantrop Jakob fon Uekskul kako bi ukazao na rezultate ljudskog rada za koje je smatrao da ih Nobelova fondacija ne vrednuje.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet