Verbić: Zakon o udžbenicima povučen zbog amandmana

Predlog zakona o udžbenicima povučen je iz skupštinske procedure zbog pristiglih amandmana, na osnovu kojih neki članovi zakona mogu proizvoljno da se tumače i da implementacija bude ugrožena, rekao je ministar prosvete Srđan Verbić.
Predlog zakona o udžbenicima povučen je iz skupštinske procedure zbog pristiglih amandmana, na osnovu kojih neki članovi zakona mogu proizvoljno da se tumače i da implementacija bude ugrožena, rekao je ministar prosvete Srđan Verbić.

Zakon je juče povučen na predlog vlade, odnosno ministra Verbića, a iz Ministarstva potvrđuju da je tokom pripreme i javne rasprave bilo pritisaka, ali ministar i državni sekretar Zorana Lužanin, u razgovoru sa novinarima, nisu nikoga konkretno označili.

"Mi nismo sigurni da možemo u ovom trenutku da sagledamo efekte svih pristiglih amandmana i odlučili smo se za neprijatniju varijantu, povlačenje zakona, jer želimo da budemo sigurni da ono što u zakonu piše bude i implementirano", rekao je Verbić.

Problem je, kako kaže, što bi se amandmanima mogla pokvariti suština zakona, pa u Ministarstvu žele da se stvari raščiste i da svaki član bude jasan, da se ne tumači ražličito. Lužanin, koja je bila uključena u izradu zakona, novinarima je prenela lično mišljenje da ovakva situacija sa udžbenicima ne postoji ni u jednoj evropskoj zemlji.

"Ovo je najgora situacija koja postoji, ali to je moja lična ocena", rekla je ona i istakla da radna grupa neće "slepo" prekopirati predloge iz amandmana ali će zakon urediti tako da ne ostaje prostor za tumačenje. "Sve ono što piše mora da bude primenjeno, kako bi imali tržište udžbenika kao u svakoj uređenoj zemlji", rekla je Lužanin.

Ministar prosvete ukazuje i da do sada đake niko nije pitao iz kakvih će knjiga da uče, a roditelje hoće li da kupe knige. U ovom zakonu roditelji i đaci su u fokusu i mi o njima pre svega moramo da vodimo računa, rekao je Verbić, nadajući se da ima sposobnih i odgovornih izdavača.

"Trudimo se da uslovi budu najpovoljniji i za njih ali za razliku od đaka i roditelja, koje niko ne pita da li će da uđu u tu igru, ovde se izdavači pitaju", rekao je Verbić.

Govoreći o pritiscima, koji su kulminirali napadom na pomoćnika ministra Milovana Šuvakova, čelnici Ministarstva priznaju da je možda ranije trebalo da upozore na njih ali ne žele da iznose konkretne detalje. Navode da su u januaru podneli krivičnu prijavu protiv Udruženja izdavača udžbenika, nastavnih sredstava i učila Srbije, zbog sumnje da u njihovom dopisu u kojima su izneli sugestije na zakon ima falsifikovanih potpisa.

Najmanje dva autora udžbenika potvrdila su da su njihovi potpisi falsifikovani, rečeno je u razgovoru sa novinarima. Jedna od primedbi izdavača glasila je da zakon nosi dosta nejasnoća za autore. Tako na primer, u članu u kome se navodi da udžbenik po praviliu sadrži elektronski dodatak, izdavači se pitaju šta se podrazumeva pod tim pojmom.

"Ako ovako ostane, svaki izdavač će, tražeći što bolje rešenje, sam da utvrdi šta mu je volja i može neograničeno da postavlja dodatne uslove pred autore čime će zadirati u stručnost rada samih autora", navode izdavači.

Zakon treba da bude usvojen do 1. septembra i, kako je rekao Verbić, u Ministarstvu će nastojati da brzo izmene sve što je nedoljovno sigurno u vezi sa implementacijom, da se, kako kaže, ne dozvoli tumačenje zakona koje bi nekoga abolirao.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija