Sanjaju državni posao jer je sopstveni biznis rizik

Siguran posao u državnoj upravi ili nekom skrajnutom kutku javnog sektora i dalje je većini mladih u Srbiji, pa i onih malo starijih, primamljiviji od pokretanja sopstvenog posla.
Siguran posao u državnoj upravi ili nekom skrajnutom kutku javnog sektora i dalje je većini mladih u Srbiji, pa i onih malo starijih, primamljiviji od pokretanja sopstvenog posla.

U rizik preduzetništva, po podacima Agencije za privredne registre, od početka ove godine se upustilo 24.775 ljudi, ali je istovremeno 23.206 zatvorilo radnju. Pokrenuto je i 6.153 privredna društva, dok je iz posla izašlo njih 1.595. Stopa "preživljavanja" nešto je bolja nego poslednjih godina, ali su još daleko ciljevi iz državne strategije, koji u 2020. vide 350.000 malih i srednjih preduzeća koja će upošljavati 950.000 ljudi. Trenutno ih je oko 320.000, a u njima je oko 770.000 zaposlenih.

Prema podacima Agencije za privredne registre, među onima koji osnivaju radnje i preduzeća, najviše je onih koji se bave - hranom i lepotom. Cilj Vlade je da po većini parametara koje ocenjuje Svetski ekonomski forum u okviru globalnog indeksa konkurentnosti, Srbija bude u prvih 60 zemalja sveta. Poslednji izveštaj ove institucije pokazuje da se Srbija nije pomerila sa 94. pozicije na listi 140 zemalja. U odnosu na prethodnu godinu, lošije smo ocenjeni u slučaju infrastrukture - 75. pozicija, razvijenosti finansijskog tržišta - 120. mesto i sofisticiranost poslovanja - 132. mesto. Nešto je manji pad u u slučaju efikasnosti tržišta dobara (127) i efikasnosti tržišta rada (118).

Pomak je priznat u slučaju makroekonomskog okruženja (125) i zdravstva i osnovnog obrazovanja (62). Sa finansijskim tržištem koje je razvijenije nego u svega 20 zemlja na svetu, a gore od čak 119, ako je verovati Svetskom ekonomskom forumu, izvori finansiranja početnicima u poslu su priličan problem.

Pomoć bi mogla da stigne od države. Preko Fonda za razvoj je od 2006. godine odobreno ukupno 8.500 pozajmica za početnike, ukupne vrednosti 12 milijardi dinara. Poslednje dve godine, međutim, broj onih koji su dobili ovakve pozajmice je zanemarljiv. U 2014. svega šest početnika je dobilo sredstva za startap od ove institucije. Koliko ih je u 2015, još je nepoznanica.

"Startap krediti se odobravaju u iznosu od 300.000 do milion i po dinara za preduzetnike i od pola do tri miliona za firme. Rok otplate je pet godina, a poček godinu. Zbog problema u zastoju u radu, Fond za razvoj je u 2014. počeo sa realizacijom svog programa tek krajem septembra prošle godine. Broj odobrenih i iskorišćenih sredstava je zato manji. Fond je lane plasirao ukupno 2,7 milijardi dinara za 168 korisnika. Njih šest je uzelo startap kredit, a podneto je ukupno 27 takvih zahteva", objašnjavaju u Ministarstvu privrede.

Interesovanje za startap pozajmice je poslednje dve godine manje nego ranije. U Ministarstvu privrede veruju da je tako zato što je u sektoru usluga, za koji su se pozajmice uglavnom tražile, povećana ponuda. "S druge strane, Fond je, zbog loših iskustava iz ranijih godina, pojačao kontrolu trošenja sredstava. To svakako ne bi trebalo da obeshrabri one koji žele da otpočnu svoj privatni posao", odgovaraju u Ministarstvu privrede.

Oni koji svakodnevno rade sa mladim preduzetnicima napominju da su im potrebni i podrška i uzori. Iskustvo Nenada Moslavca, jednog od osnivača "Impakt haba", pokazuje da početnici u biznisu tragaju za modelima mladih i vodećih preduzetnika, umrežavanjem lokalnih i globalnih iskustava, mehanizmima podrške, pristupom mreži mentora i savetnika i investicijama. Inače, "Impakt hab" je zajednica koja okuplja više od 11.000 članova širom sveta. U Beogradu se, u nekadašnjem Studiju 10 Radio Beograda, u Velikoj dvorani Zadružne palate, svakog dana okuplja od 40 do 60 početnika u poslu.

Samozapošljavanje

I nezaposleni sa evidencije Nacionalne službe za zapošaljavanje mogu da računaju na subvencije za samozapošljavanje. I ove godine je planirano da se u taj program uključi 3.284 ljudi i za to je odvojeno 525,4 miliona dinara. I u 2014. godini bilo je planirano uključivanje 615 lica u Program subvencije za samozapošljavanje. Zaključeno je, međutim, ukupno 736 ugovora i utrošeno je 117,7 miliona dinara.

Inače, među novoosnovanim preduzetničkim radnjama najzastupljeniji su restorani. Slede usluge pripremanja hrane i pića, a prate ih frizerski i kozmetički saloni, trgovina na malo, pa tek onda računarsko programiranje.

  • Posmatrač

    26.10.2015 09:00
    Moderna kletva
    Aktuelna je u prethodnih 4-5 godina novokomponovana kletva: 'DABOGDA IŠAO U OPŠTINU DA REGISTRUJEŠ FIRMU'!

    Šta mislite zašto se ova kletva pojavila? :)
  • 26.10.2015 00:14
    Beskicmenjaci!
    Ali nisu lezilebi pustili korenje samo u javnom sektoru.
    Istrazite malo koliko ima tih "drzavnih" poslova po velikim kompanijama i bankama.
    Poslanici raznih stranaka, u skupstini glasaju za zakone koji su po volji tih kompanija i banaka. Za uzvrat, oni u tzv. nadzorne odbore postavljaju ljude iz tih stranaka, koji uredno primaju basnoslovne "plate" za te funkcije (neko bi to nazvao i mitom?), plus na sve to dovlace jos gomili pilicara iz svojih stranaka kojima ne biste dali 3 ovce da vam cuvaju, a ne neki ozbiljniji posao. Sto je najgore, kad jedan udje negde eto i gomile ostalih, sire se kao kancer.
    Ako je u javnom sektoru 90% zaposlenih po partijskoj liniji, u tzv. privatnom je bar 50%.
  • Vlada

    25.10.2015 20:53
    ...
    *ebo povoljne kredite i grejs periode kada je ambijent za poslovanje k-a-t-a-s-t-r-o-f-a-l-a-n.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija