Transparentnost: Ništa od departizacije javnih preduzeća

Predstavnici Transparentnosti Srbije izjavili su da Zakon o javnim preduzećima nije dovoljno primenjen u prvih godinu i po dana jer nije bilo političke volje.

Zlatko Minić iz Transparentnosti Srbija je rekao da nije ostvaren glavni cilj tog Zakona - profesionalizacija upravljanja javnim preduzećima i njihova departizacija.

Minić je rekao da je istraživanje o sprovođenju Zakona o javnim preduzećima urađeno na uzorku od 30 javnih preduzeća od kojih je za 13 osnivač Vlada Srbije, dva su pokrajinska i 15 lokalnih i dodao da su analizirali četiri oblasti - izbor direktora, nadzorni odbor, transparentost i medije.

"Od 30 javnih preduzeća u 28 smo pronašli nepravilnosti u vezi sa direktorom i izborom direktora", kazao je Minić i dodao da je zakonski rok za okončanje konkursa za izbor direktora istekao u martu 2017. godine i da su nakon toga na čelu gotovo svih posmatranim republičkim preduzećima vršioci dužnosti.

Minić je rekao da su na lokalnom nivou još 2013. godine na konkursu postavljeni rukovodioci javnih preduzeća koji su u medijima identifikovani kao "stranački kandidati".

Govoreći o nadzornim odborima, Minić je kazao da u 29 javnih preduzeća sede članovi za koje se ne može utvrditi da su kvalifikovani na osnovu informacija u biografijama.

"Odnos medija sa javnim preduzećima pokazuje da su mediji prihvatali obaveze koje mogu narušiti nezavisnu uređivačku politiku", objasnio je Minić i dodao da je transparentost republičkih preduzeća jedina oblast koja je ostvarila napredak, dok su lokalna preduzeća tu manje napredovala jer većina njih još uvek nema svoj sajt. O ovom problemu pisao je još ranije 021 na primeru novosadskih javnih preduzeća, od kojih i ona koja imaju sajtove, ne ažuriraju ih redovno, ili su internet prezentacije nepotpune. Opširnije OVDE.

Nemanja Nenadić iz Transparentnosti je rekao bi do unapređenja rada javnih preduzeća u oblasti izbora direktora došlo ako bi se izmenio Zakon o javnom preduzeću tako što bi se ograničio period od razrešenja direktora do okončanja konkursa za izbor novog.

"Treba takođe preispitati ulogu Nadzornih odbora jer je njihova funkcija da zadovolje potrebe građana, a ne samo praćenje finansijskih rezultata", objasnio je Nenadić.

Dodao je da svi osnivači javnih preduzeća treba da utiču na to da sva javna preduzeća naprave internet prezentacije, kao i da se treba preispitati oblast donacija i sponzorstva.

Nov Zakon o javnim preduzećima Skupština Srbije je usvojila u februaru 2016. godine, a on je predviđao da se direktori javnih preduzeća u Srbiji biraju na javnom konkursu i da neće moći da budu partijski funkcioneri.

  • Kako

    18.09.2017 12:14
    očekujete
    Kako očekujete da se odreknu miliona evra koje dobijaju njihovi partijski kadrovi i pravna lica od kojih milioni završavaju u džepovima stranačkih vođa.
  • Bill

    17.09.2017 20:07
    Samo jedna u nizu prevara naše nam vlasti!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Nedelja ponosa u Beogradu od 2. do 8. septembra

Nedelja ponosa u Beogradu biće održana od 2. do 8. septembra, a program će obuhvatiti 30 događaja fokusiranih na nekoliko segmenata - prajd umetnost, pozorište, poezija i drag umetnost.