"Portal Ministarstva prosvete napravljen da rastereti državne službe na štetu istraživača"

Inicijativni odbor Udruženja profesora i istraživača uputio je dopis Povereniku za zaštitu podataka o ličnosti zbog propusta Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u vođenju registra istraživača.
"Portal Ministarstva prosvete napravljen da rastereti državne službe na štetu istraživača"
Foto: Pixabay
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je pre nekoliko dana otvorilo portal preko kog se ažuriraju podaci o istraživačima i njihovim naučnim rezultatima.
 
Nedavno je Registar istraživača Srbije (RIS) odvojen od dosadašnjeg Dositej informacionog sistema, a istraživači su poverovali da će novi portal biti unapređen, kako bi se smanjilo vreme unosa i podatke koje su već dostavili Ministarstvu ne bi ponovo morali da unose. Međutim, dodaje se u saopštenju, novi portal je očigledno napravljen da rastereti državne službe na štetu istraživača.
 
U ovom prenosu posla očigledno je zaboravljeno da neka ovlašćenja, koja po zakonu imaju državni službenici, istraživači ne mogu imati. Prema Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti, ovlašćenje da pristupe ličnim podacima građana mogu imati samo određene institucije i to pod jasnim okolnostima i ograničenjima.
 
Kako nalaže Ministrastvo, pored sopstvenih podataka, istraživači moraju da ažuriraju i podatke svojih koautora, ukoliko oni nisu popunjeni. Na taj način se vrši pritisak na istraživače da, bez ikakvog ovlašćenja, unose podatke o ličnosti svojih kolega.
 
Portal dodatno kompromituje podatke svih istraživača budući da se njima može pristupiti na sasvim jednostavan način, a kako je ranije saopštavano, istraživača u Srbiji ima oko 18.000. Povereniku je prosleđeno objašnjenje o tome na koji način korisnik portala može da doрre do ličnih podatka bilo kog drugog istraživača.
 
Bez obzira na činjenicu da podržavamo rad Ministarstva na sređivanju i otvaranju registara istraživača i rezultata njihovog rada, što je i preduslov za vrednovanje naučnog rada, moramo predočiti da se u ovakvom postupku radi o prekršaju velikih razmera, čime su narušena prava zaštite ličnih podataka velikog broja građana.
 
Posebno je pitanje zašto Ministarstvo nije iskoristilo podatke koji su istraživači ranije uneli, već ponovo opterećuje naučnu zajednicu administrativnim poslom koji ona uopšte ne bi trebalo da radi.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija