Ko sumnja da je za isti posao plaćen manje od kolege može podneti tužbu

Žene koje misle da su manje plaćene od svojih kolega, mogu podneti tužbu povereniku za zaštitu ravnopravnosti, kaže za "Blic" Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.
Ko sumnja da je za isti posao plaćen manje od kolege može podneti tužbu
Foto: 021.rs
Nejednake plate između muškaraca i žena za isti posao ili posao iste vrednosti predstavljaju jedan od vidova diskriminacije i posledicu strukturalnih nejednakosti zasnovanih na predrasudama i stereotipima o ulozi žene i muškarca u porodici i društvu. Poverenica Janković kaže da sve žene koje imaju saznanja da su po tom osnovu diskriminisane, mogu podneti tužbu.
 
"Procedura je jednostavna, a obrazac za tužbu se može pronaći na sajtu poverenika. Postupak je potpuno besplatan, a nakon podnete tužbe donosimo mišljenje i preporuke za otklanjanje povrede prava na ravnopravnost, ukoliko se utvrdi da je postojala", objašnjava Janković za beogradski list.
 
Poznato je, međutim, da se visina nečije plate u kolektivima krije kao zmija noge. Iako su u državnom sektoru plate transparentne, u većini privatnih firmi se vode kao tajna. Veliki problem predstavljaju netransparentnost podataka o sistemu zarada i nepristupačnost informacija o dodacima, bonusima i nagradama koje su od ključnog značaja za utvrđivanje diskriminacije.
 
"Kada govorimo o transparentnosti zarada, postoji razlika između državnih organa i javnih preduzeća i privatnih kompanija. Plate u državnom sektoru su regulisane zakonima, a pored toga, svaki državni organ treba da ima svoj informator u kojem su navedeni sistematizacija i visina zarada za određena radna mesta", priča poverenica.
 
Što se tiče privatnika, situacija je drugačija jer ne postoji nijedan zakon koji ih obavezuje da zarade budu javne. Visina zarada je regulisana pravilima kompanija i pojedinačnim ugovorima o radu.
 
"Za rešavanje problema nejednakih zarada između muškaraca i žena za isti posao ili posao jednake vrednosti nije potreban nikakav poseban pravnilnik jer je ovo pitanje već uređeno važećim zakonima. Zakon o radu propisuje da se zaposlenima garantuje jednaka zarada za isti rad ili rad iste vrednosti koji ostvaruju kod poslodavca, bez obzira na pol", kaže Janković.
 
Ovaj zakon takođe zabranjuje diskriminaciju u odnosu na uslove rada i sva prava iz radnog odnosa po bilo kom ličnom svojstvu. Važno je naglasiti da i odredbe Zakona o zabrani diskriminacije predviđaju zaštitu ravnopravnosti u svim oblastima života.
 
Na temu zaštite ravnopravnosti i borbe protiv diskriminacije, institucija poverenice za zaštitu ravnopravnosti u narednom periodu će objaviti publikaciju "Kako pripremiti slučaj u oblasti nejednakih zarada" koju su izradili pravni stručnjaci iz evropskih institucija za ravnopravnost iz 20 država, uključujući i Srbiju.
  • Ana

    12.02.2018 12:40
    Isti polovi različita zarada
    A kako postupati da za isti posao, obim i težinu posla, dve žene budu različito plaćene, nagrađivane bonusima, itd.?

    I zašto se ne radi na zakonu o plaćanju po učinku rada? -Jer nije ravnopravno da jedna osoba obavlja sav posao dok druga svoju smenu presedi i dobije istu platu.
    Onda bi se mogao smanjiti i negativan uticaj zapošljavanja preko političkih stranaka, rođaka i ko zna čega još.
  • Konj Cvetko

    12.02.2018 12:16
    Nema to veze sa muškarcima i ženama, već ko ima bolja "leđa". Moj kolega radi najodgovorniji posao u firmi sa 30, godina staža. Kolega sa kojim deli posao radi 2 godine i bolje je plaćen. Obojica imaju fakultetaku diplomu i rade identičan posao.
  • Srpski zakoni

    12.02.2018 11:23
    Nešto pa u fenjer
    Nisam lud da izgubum posao zbog preporuka o ravnopravnosti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Nedelja ponosa u Beogradu od 2. do 8. septembra

Nedelja ponosa u Beogradu biće održana od 2. do 8. septembra, a program će obuhvatiti 30 događaja fokusiranih na nekoliko segmenata - prajd umetnost, pozorište, poezija i drag umetnost.