Umesto zabrane ulaska, počasti za Lukašenka

Umesto spuštene rampe na aerodromu koju su mnogi očekivali, beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko dočekan je u Beogradu uz najviše počasti.

Umesto spuštene rampe na aerodromu koju su mnogi očekivali, beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko dočekan je u Beogradu uz najviše počasti.

Uprkos uverenju da je Lukašenku kao i još oko 160 beloruskih zvaničnika vlast u Beogradu, pridružujući se sankcijama koje je EU uvela protiv predsednika Belorusije, zabranila ulazak u Srbiju, to izgleda nije slučaj. Vlada Srbije, naime, nakon što se 2012. godine pridružila sankcijama protiv Minska, nije sprovela i prateću proceduru kojom bi uvela mehanizme za sprovođenje restriktivnih mera prema pojedinim zvaničnicima Belorusije.

Kako piše Blic, da li je u pitanju samo zaboravnost tadašnjih vlasti ili nešto drugo, niko sa sigurnošću ne može da kaže - ni tadašnji premijer Mirko Cvetković koji se ne seća svih detalja, ni tadašnji direktor Ministarstva spoljnih poslova Borislav Stefanović. Tadašnji generalni sekretar Vlade Tamara Stojčević tvrdi da je, nakon provera, utvrdila da o tome nikada nije bilo reči na Vladi.

Tu je pravnu prazninu, očigledno, iskoristio predsednik Tomislav Nikolić kada je odlučio da ugosti Lukašenka, kojeg je februara 2013. godine odlikovao i Ordenom Republike Srbije na lenti za zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa.

U toku 2012. godine Srbija se, kako je to u januaru 2013. saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova, pridružila u četiri deklaracije EU u vezi sa "restriktivnim merama protiv Belorusije". - Poslednjom deklaracijom potvrđene su i neznatno proširene restriktivne mere na lica koja ozbiljno krše ljudska prava, vrše represiju nad civilnim sektorom, slobodnim medijima i opozicionim partijama, ali i neposredno profitiraju od vladajućeg režima u Belorusiji – naveo je MSP. Nigde se, međutim, ne spominje na koga se to konkretno odnosi.

Postavlja se pitanje da li je Srbija izigrala EU, s obzirom na to da je sankcije Minsku uvela pošto je na to bila obavezana ugovorom o slobodnoj trgovini sa Unijom. Predrag Simić, profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka, međutim, ocenjuje da Srbija trenutno uživa zaštitu Angele Merkel i najmoćnije zemlje u Evropskoj uniji.

- Tako će biti još neko vreme ukoliko ne budemo ponavljali ovakve stvari. U suprotnom, deliće nam packe, kao što se desilo u slučaju napada na OEBS kada je reagovao šef delegacije EU Majkl Davenport - objašnjava Simić i dodaje da EU nije uvek principijelna.

  • 12.06.2014 09:46
    E sada jos da Toma vojvoda cestita rodjendan Charles Manson-u.
  • Lala1

    12.06.2014 09:27
    EU
    Srbija nije clanica EU, pa prema tome nije u obavezi da sprovodi njihovu spoljnu politiku. Kao sto sam to ranije kazao, demokratija EU i SAD su nam dobro poznate iz 1999 godine. Dok ja ta ista EU divljala nad srbijom, taj isti g.Aleksandar Lukašenko je bio prvi drzavnik koji je poslao humanitarnu pomoc srbiji. Prema tome zasluzio je prijem uz najvece drzavne pocasti.
    1999 godina je sada davno proslo vreme koje se jos uvek dobro pamti.
  • Mamika

    12.06.2014 09:15
    Zašto?
    Ako je mogla doći Klintoka,koja nas je bombardovala,tašto ne bi mogao Lukašenko ??? Pa mi treba da smo sretni da nam dolaze svi, ane da sprovodimo sankcije, koje su i nama uvodili,SAD-fašisti!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija