Scene nasilja podstiču na veću kupovinu

Prikazivanje scena nasilja na televiziji podstiču gledaoce zapadnih kultura na veću kupovinu, tvrdi izraelski istraživač Ilan Dar-Nimrod u naučnom časopisu "Socijalna psihologija".
Prikazivanje scena nasilja na televiziji podstiču gledaoce zapadnih kultura na veću kupovinu, tvrdi izraelski istraživač Ilan Dar-Nimrod u naučnom časopisu "Socijalna psihologija".

Dar-Nimrod, prema pisanju francuskog lista "Figaro", tvrdi da ljudi zapadne civilizacije u kojoj je potrošačko društvo uzelo najviše maha, izlaz za strah od smrti nalaze u kupovini. O teoriju upravljanja strahom od smrti (TMT) pisano je još u studiji iz 2007, u Francuskoj na osnovu podata kada je posle terorističkih napada na Sjedinjene Američke Države iz 2001, kupovina mobilnih telefona i automobila skočila na rekordan nivo i da je potrošnja u periodu od oktobra do decembra 2001. porasla za šest odsto.

U toj studiji je zaključeno da Amerikanci, čija se kultura većim delom oslanja na materijalizam, strah od smrti pokušavaju da odagnaju kupujući jer je to za njih potvrda sopstvenog postojanja odnosno simbol besmrtnosti.
Podstaknut ovim istraživanjem Dar-Nimrod je vršio ispitivanje na kanadskim učenicima kojima su u desetminutnom trajanju prikazivani prvo inserti iz serija koja ne sadrže nikakve scene smrti, praćeni reklamno-propagandnim materijalom. Potom su u istom trajanju učenicima prikazivani inserti serija sa scenama umiranja koji su, takođe, praćeni blokom reklama. Istraživanje je pokazalo da su učenici bili mnogo zainteresovaniji za kupovinu proizvoda sa reklama prikazivanim posle emitovanja inserata iz serije sa scenama smrti nego posle onih bez scena nasilja.

"Trošim, dakle, postojim, glavna je krilatica potrošačkog društva. Scene smrti koje se prikazuju u omiljenim televizijskim serijama i koje asociraju na smrt, dobar su mamac za podsticanje kupovine", zaključio je Dar-Nimrod u studiji.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti