Fabrika "Petar Drapšin" dobila rok za socijalni program

Agencija za privatizciju naložila je preduzeću AD "Petar Drapšin" u restrukturiranju da napravi socijalni program najkasnije do 15. aprila, pošto se pre dve sedmice ta firma našla na spisku preduzeća za koje država smtra da treba da odu u stečaj.

 

Agencija za privatizciju naložila je preduzeću AD "Petar Drapšin" u restrukturiranju da napravi socijalni program najkasnije do 15. aprila, pošto se pre dve sedmice ta firma našla na spisku preduzeća za koje država smtra da treba da odu u stečaj.

Izvršni direktor u fabrici Siniša Nedeljkov kaže da je stiglo i obrazloženje zašto je to tako. Država smatra, kaže, da "Petar Drapšin" nema privredne aktivnosti.

Nedeljkov ne deli to mišljenje, ali skreće pažnju na to da ne želi unapred da govori o tome šta može izaći iz stečaja. Navodi da će preduzeće postupiti po zahtevu Agencije, te sačiniti spisak prekobrojnih radnika premda smatra da će se, posle stava da fabrika ne radi, svi zaposleni javiti da dobiju socijalni program.

"Kod nas je upravo suprotno, radimo i prodajemo. Pogon vijaka, gde je uposleno svih 60 radnika proizvodi za najvećeg trgovca vijaka na Balkanu, palićko preduzeće "Eksim komerc", koji novosadske vijke plasira na češko tržište", kaže direktor Nedeljkov.

Naglašava da je "Eksim" poslao Agenciji za privatizaciju pismo o zainteresovanosti da kupi pogon, kao i da postoje investitori spremni da se udruže radi kupovine celokupne imovine preduzeća. Podsećamo, u jednom od pogona "Drapšina" posluje "Agropanonka–Belarus".

Posle odluke države da fabrika završi u stečaju, iz Sindikata Solidarnost stiglo je obaveštenje da 20 radnika otpuštenih 2007. godine traži da se nađe na spisku za socijalni program. Predsednica tog sindikata, a svojevremeno predsednica Samostalnog sindikata u "Drapšinu" Gordana Kojić, izjavila je da im to pripada na osnovu dve sudske presude Vrhovnog i Upravnog suda iz 2005. godine, da je aukcija fabrike bila poništena, o čemu je bila obaveštena i Agencija za privatizaciju, ali nije reagovala.

"Drapšin" je 2004. godine bio prodat na aukciji domaćem konzoricijumu, a tek 2009. je Agencija raskinula privatizaciju zbog neplaćanja rate za prodaju i prezaduženosti. Fabrika je dužna oko 13 miliona evra, a račun preduzeća je bezmalo dve godine u blokadi.

  • pitalica

    02.03.2015 09:25
    model
    "Demokratski" model upropascavanja drzave i naroda:

    Nacionalizuju firmu, prodaju po kumovsko-burazerskoj nagodbi, "kupac" istera radnike na ulicu, rasproda robu iz magacina, rasproda zemljiste, polozi hipoteku na firmu i uzme kredit iz proverenih (drzavnih) banaka u visemilionskim iznosima evra koji nikad ne vrati, ne isplati "ugovorene rate", drzava "raskida ugovor", tako upropascenu i prezaduzenu firmu vracaju na grbacu drzave/naroda...
    Rezultat:
    -radnici ubogaljeni bez uplacenog staza, socijalnog, isplacenih zarada, bez sanse da se zaposle bilo gde...
    -drzava/narod ostecen za poreze, doprinose, zaduzenja..
    -ucesnici zlocinackog udruzenja napreduju, kao buduci savetnici, ministri,direktori drzavnih firmi,
    opljackani novac se ne vraca ...
    -vlast cuti, sudovi oslobadjaju pocinioce jer je "delo zastarelo"...

    Oj Srbijo, kuda idu divlje svinje ?
  • janko

    02.03.2015 06:13
    @crno-crno-najcrnji
    ko im je kriv sto su u novom sadu a ne u smederevu ili u republjik kosova
  • 01.03.2015 21:41
    Zar nije bolje da Čardaklijin kumašin kupi plac? Koga briga za radnike ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti