Srbija u evropskom vrhu po broju obolelih od raka pluća

Srbija se po broju obolelih osoba od raka pluća nalazi na trećem mestu u Evropi, a podaci pokazuju da je prošle godine registrovano oko 4.800 novoobolelih, među kojima ima je više žena, rekla je danas predsednica Udruženja pulmologa Srbije dr Gordana Radosavljević Ašić.

Srbija se po broju obolelih osoba od raka pluća nalazi na trećem mestu u Evropi, a podaci pokazuju da je prošle godine registrovano oko 4.800 novoobolelih, među kojima ima je više žena, rekla je danas predsednica Udruženja pulmologa Srbije dr Gordana Radosavljević Ašić.

Ona je istakla da od najsmrtonosnijeg i najčešćeg karcinoma u svetu svakog minuta umiru dve osobe, odnosno 3.000 ljudi dnevno, što je više od milion godišnje. Doktorka Ašić upozorava da je rana dijagnostika raka pluća veliki problem, jer su respiratorne tegobe nedovoljno specifične i nema upozoravajućih simptoma, tako da se većina obolelih javi lekaru u proširenoj fazi bolesti.

Prema njenim rečima, radi se o agresivnom tumoru koji zahteva kombinovane metode lečenja, ali je za bilo koji terapijski pristup bitno da bolesnik bude u dobrom opštem stanju, što je naročito važno kada se radi o starijim pacijentima, jer je najviše obolelih u sedmoj deceniji života. "Za razliku od raka dojke, grlića materice i debelog creva, gde se aktivnim otkrivanjem rane faze bolesti znatno poboljšavaju rezultati lečenja, kod raka pluća su mogućnosti skrininga ranog karcinoma mnogo manje", kazala je Ašić, i dodala da je značajna prevencija obolevanja borba protiv pušenja, koje je među prvim faktorima rizika.

Ašićeva ističe da rak pluća karakteriše izuzetno visoka stopa smrtnosti - od 10 obolelih godinu dana od dana dijagnoze preživi svega četvoro, a zbog niskog procenta petogodišnjeg preživljavanja u Americi je broj umrlih od raka pluća veći od broja umrlih od raka dojke, debelog creva i prostate zajedno. Govoreći o načinu lečenja pacijenata obolelih od kancera pluća, ona je kazala da se lečenje uglavnom zasniva na kombinaciji hirurškim putem, zračenjem, citostaticima i hemioterapijom.
Ona je podsetila da će mesec novembar, koji je u celom svetu posvećen borbi raka pluća, biti obeležen i u Srbiji. Da bi se povećala svest o važnosti te teme i prevencije zdravlja, strukovna zdravstvena udruženja su pokrenula kampanju "Tvoja pluća tvoja odluka", pod pokroviteljstvom Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Cilj kampanje je da ukaže građanima da obrate pažnju na zdravlje svojih pluća, jer je redovna briga o zdravlju jedna od najefikasnijih mera prevencije karcinoma pluća.

  • Arsenije

    01.11.2011 11:24
    Knjizice !!!!!
    Sada, a tek ce mo u buducnosti postai svesni sta
    nam je napravila RESTRIKCIJA IZDAVANJA I OVERE
    zdravstvenih knjizica.Previse je naroda bez i sa
    ne overenim knjizicama a niko se nije setio da
    taj model pojednostavi i naplati laksim putem
    a ne REPRESIJOM,to kod naseg naroda ne prolazi pa
    i po cenu zdravlja a posebno u ovoj nemastini.
    Oni koji imaju, ne shvataju da se sirenje bolesti
    kada uzme maha nece moci zaustaviti, te ce tako i
    njihova deca a i oni sami biti ugrozeni.
  • Gradjanin

    01.11.2011 11:17
    Preventiva !
    Ni jedna vrsta PREVENTIVE se ne radi u zemlji
    Srbiji,pa tako i zdravstvena a tu mislim na masovno Fluorografisanje i lekarske preglede
    Pulmologa.Ako to ne cinimo dzabe nam najbolja i
    najefikasnija Grudna hirurgija,gde ce hirurzi biti krvavi do lakata a rezultati izostati.

  • zoe

    01.11.2011 10:22
    Ha!
    I mi konja za trku imamo!!! Imamo čime da se ponosimo:bolestima,mortalitetom,bedom,očajem,nemaštinama,sirotinjskim kuhinjama,visokim cenama,političarima,krimosima,nezaposlenima,urušenim sistemima,ratovima...po svim ovim stavkama smo na prvom mestu u Evropi a možda i u svetu!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.