Ni premalo ni previše sna nije dobro za srce

Osobe koje noću spavaju manje od šest sati imaju dvostruko veći rizik od srčanog ili moždanog udara, u odnosu na one koji spavaju između šest i osam sati.
Osobe koje noću spavaju manje od šest sati imaju dvostruko veći rizik od srčanog ili moždanog udara, u odnosu na one koji spavaju između šest i osam sati.

Više od osam i manje od šest sati sna znatno povećava rizik od srčanih bolesti, po studiji sprovedenoj u raznim delovima Amerike, čiji su rezultati objavljeni na godišnjem skupu svetskih kardiologa u Čikagu. Oni koji su rekli da noću spavaju više od osam sati, izloženi su dvostruko većem riziku od angine pektoris i 1,1 puta većem riziku od oboljenja koronarnih arterija, nego oni koji spavaju između šest i osam sati.

Istraživači su ispitali oko 3.000 osoba starijih od 45 godina koje su učestvovale u nacionalnoj anketi o prehrambenim navikama koja je sprovedena zbog popisivanja velikog broja zdravstvenih problema u zemlji. "Sada imamo dokaz da san može uticati na zdravlje srca", rekao je Rohit Arora, profesor na medicinskom fakultetu u Čikagu i glavni autor studije.

Iako rezultati ovog istraživanja potvrđuju rezultate nekih ranijih, reč je o prvom reprezentativnom uzorku koji utvrđuje povezanost između dužine sna i zdravlja srca i krvnih žila, ističu naučnici.

Medicina još istražuje razloge zbog kojih san duži od osam sati može biti povezan sa srčanim tegobama. Arora misli da su osobe koje više spavaju privukle pažnju lekara zbog toga što se češće žale na bol u grudima, nego one koje spavaju manje od šest sati i najčešće nemaju taj simptom. Ipak, Arora napominje da ove rezultate još treba proveriti kliničkim istraživanjima.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?