Spasao 2,4 miliona beba

Džejms Harison, 76-godišnji Australijanac, do sada je spasao više od 2,4 miliona beba donirajući krv koja sadrži retki antigen koji leči hemolitičku bolest kod novorođenčadi.
Džejms Harison, 76-godišnji Australijanac, do sada je spasao više od 2,4 miliona beba donirajući krv koja sadrži retki antigen koji leči hemolitičku bolest kod novorođenčadi.

Harison je kao 13-godišnjak preživeo tešku operaciju zahvaljujući doniranoj krvi i tada se zakleo da će, kad postane punoletan, i sam donirati krv.

Već nakon prvog doniranja ustanovljeno je da sadrži veoma retki antigen Rh0(D) imuno globulini, koji sprečava razvitak hemolitičke bolesti koja se javlja kao posledica nepodudarnosti krvnih elemenata trudnice i deteta.

Nakon što se saznalo za ovaj retki tip krvi, Harison je pristao na istraživanja na osnovu kojih je napravljena Anti-D vakcina.

"Osigurali su me na milion dolara, tako da sam znao da će moja supruga Barbara imati sredstva za život ukoliko umrem. Nisam bio u strahu, već sam bio srećan što mogu da pomognem", rekao je ovaj Australijanac.

Do sada je donirao krv 1.042 puta i na ovaj način usrećio milione majki uključujući i svoju ćerku Trejsi, koja je rodila zdravog sina.

Osim nje, usrećio je i majku Džoj Barns, koja radi u Banci krvi Crvenog krsta u Sidneju. Iako se decenijama poznaju, tek mu je nedavno rekla da je i ona među stotinama hiljada majki kojima je pomogao.

"Bez njega ne bismo imali zdravu bebu. Ne znam kako da mu zahvalim", kazala je Džoj.

"Sat vašeg vremena može značiti životni vek za drugog. Svakog dana javlja se sve veća potreba za donatorima krvi i da svaki donor sa sobom povede jednog prijatelja, ne bismo se našli u nezavidnoj situaciji u kojoj se nalazimo", smatra Harison koji je u Australiji poznat kao "Zlatna ruka".

On se nada da će do 81. godine uspeti da da krv čak 1.111. put.

  • Dragan Milić

    13.09.2013 08:28
    Lažni moral
    Na sceni je lažni moral. Zašto neko ne bi naplaćivao ono što mu je priroda podarila. Priroda nam je podarila i vodu pa se naplaćuje, mogućnost da pomažemo starim osobama pa se i to na neki način naplaćuje. Koliko sam upoznat, većina zdravstvenih radnika naplaćuje svoj rad.
    Sve ljude koji se gade plaćanja u iznosu od milion dolara i smatraju da je dovoljno reći "hvala", pozivam da sami sebi iskreno odgovore da li bi prihvatili milion dolara i obezbedili svoju porodicu, ili bi to sa gnušanjem odbili.
  • Branka

    11.09.2013 09:16
    Džejms Harison
    E ako po nekome treba da se nazove ulica ili trg, mislim da je njegovo ime adekvatno.
  • carica

    05.09.2013 08:30
    Humanost
    Svaka mu čast!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?