
Nemo se zezamo
Evo prošlo je jednocifreno dana od završetka ovogodišnjeg najvećeg evropskog političkog festivala pod šaljivim sloganom "Ujedinjeni muzikom".
Gledala sam da vi ne biste morali iako ste, ajde, ajde, znamo, ipak svi gledali, makar toliko da lagano prođete test opšteg evrovizijskog znanja i, naravno, zgrozite se kako tradicija svake godine i nalaže.
Ako bismo pokušali da preciznom selekcijom utisaka i dešavanja izdvojimo samo ono što se krije pod pojmovima umetnost, zabava, muzika, scena, spektakl i šou, bilo bi čupavo jer su se ove kategorije ove godine ekstremno uplele u političke parole, protokole, cinkarenja i malverzacije, teoretisanje i sablažnjavanje.
Stoga, preskočimo deo u kome je "Ramonda" bila premedena, ali joj ni bunar vode ne bi pomogao oko dizanja iz pepela, kako je Beba Lazanja imao odličan nastup i premalo sreće, Francuz oduvao prelepom baladom, Jermenka ukrala srca svima, kako danima pevušim Olijev "Dizzy" šokirana što je dobio nulu od publike, Italijanka i Grkinja iako su mnogo obećavale pružile nam ništa, kako je Ukrajina standardno pokidala priču, siroti Belgijanac nije prošao u finale i kako su Finci bili "she's so crazy love her".
E da, i Španija bila odlična za do daske autom van grada kad niko ne gleda. Jedna solidna godina, skoro kao 2021. kad je pobedila ona pesmetina iz Ukrajine. Ne, ne, nisam pogrešila.
Pređimo na ono što će obeležiti ovogodišnje evropsko ujedinjenje muzikom. Iako je sama najava učešća Izraela ove godine napravila haos (jer je logično bilo očekivati da se agresoru kao onomad Rusiji zabrani učešće), organizatori od njega nisu odustali – "best they can do" bio je zahtev za izmenama u tekstu i nazivu pesme kako bi se, eto makar deklarativno, moglo reći da se politikarenje kroz stihove uklonilo.
Međutim, licemerje organizatora bilo je ukombinovano sa bahatošću same Izraelske delegacije vođene preagresivnom marketinškom kampanjom, te su pored ogromnog revolta javnosti, fanova i medija i brojni izvođači na licu mesta pokazali svoj buntić.
Holanđanin je ove godine na Evroviziju doneo najevropskiju pesmu ikada, te domaći zadatak uradio savršeno. Ipak, njegov vanscenski revolt prema učešću Izraela u vidu prekrivanja glave, dobacivanja i neslušanja dok izraelska predstavnica odgovara na pitanja novinara bio je dovoljan da organizator u stilu "prvaci, prvaci, dođite nam svi" izmisle random incident i diskvalifikuju ga. Najevropskija pesma i favorit takmičenja uklonjeni su nakon čega će Jost u nastavku ovogodišnjeg tanderbala ostati zapamćen kao legendica koja nije nastupila u finalu.
Pored njega, na organizatorsko oštro "šššššššš" nailazili su i ostali, oni koji su se odvažili da javno ili tajno pokažu podršku Palestini; Portugalkin zvaničan nastup sa finala biće zamenjen onim sa polufinala jer je finalne nokte obojila pogrešnim bojama, Francuz je iskoristio akapela deo pesme da održi govor i pozove na mir, ali nažalost samo na probnom nastupu, a mirni fan u publici mahao je minijaturnom zastavicom Palestine, te su dva krupna momka došla još mirnije po njega i odvela ga iza, na koktel, dok su ispred Arene u Malmeu pred samo finale bili protesti sa sve Gretom Tunberg, jer, što da ne?
Ceo ovaj cirkus su davnih dana balkanski "Simpsonovi iz Sarajeva" najavili skečom o nemirima u Švedskoj opisujući ih kao etničke sukobe u kojima Eskimi traže otcepljenje od Švedske i priključenje matičnom Arktiku, a tokom kojih je poginulo i 18 pingvina.
No, da sve bude još zabavnije, slavna i, kako predanja kažu, legendarna srpska evrovizijska komentatorka prenela nam je iznova svoje homofobične impresije - svaki put se sve više sablažnjavajući nad tom novotarijom sa zapada - takozvanom golotinjom.
Pomislio bi čovek odustaće posle 20 godina, navići će se na scenu, razumeće scenske kostime i performanse ali avaj, oko ne trpi momka u suknji, strasni ples dve adamove jabučice dok bi njen glas pri svakom pokušaju da izgovori tu jezivo strašnu reč "nebinarno" zazvuči kao onaj nagon koji najčešće nad wc šoljom imamo posle gomile unetog, a godinama akumuliranog, smeća u organizam.
Za njom, kao po običaju, po domovima, društvenim mrežama i kuloarima krenula je lavina zgražavanja, preneražavanja i sablažnjavanja, te su nam sa malih ekrana iskakali storiji, statusi, videi i tvitovi - šta je sledeće, zašto nam Nemo noseći pobednički pehar nameće svoju nebinarnost, kako sutra detetu da objasnim španskog plesača u tangama, kojom palicom se boriti protiv sotone na stejdžu?
Narod je ogorčen i besan izborom pobednika festivala koji nit prati, nit ceni, nit gleda. Narod je besan jer čike iz televizora primenjuju najsavremenjiju magiju zbog koje ne kontrolišući svoju volju gledaju program koji nameće rodne identitete, transformiše nas sistemski i civilizaciju strmoglavo tera u sunovrat. Narod koji je duboko uveren da se nebinarnost, binarnost, trinarnost, gejnarnost i satanizam, kao i ostale pošasti, prenose gledanjem u njih, uporno gleda u njihove grozne šarene zastave, nokte i suknjice. I biva uvređen.
I naredne godine krupne čike motriće pomno na koktel zastavice, nokte i nedozvoljene tekstove nešto južnije, u Švajcarskoj, gde nadamo se nema pingvina koji bi nastradali u nemirima u Švedskoj.
Sreća je pa cirkus odlazi na godinu dana ostavljajući nam težak zadatak – da sačuvamo zdrav razum i sadržaj želuca za sve ostalo ružičasto i nadasve manje bitno što konzumiramo u međuvremenu, a što, uvereni smo, nema nikakve veze sa gore pomenutim sunovratom civilizacije.
Neki se red mora znati i selekcija odabrati. Nećemo se valjda zgražavati i biti uvređeni na prave probleme na lokalu i globalu, pa da sutra popustimo na novom kabare testu koji ni ne gledamo. Nemo se zezamo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Više rata u Ukrajini, manje gasa u EU
14.06.2025.•
7
Mada se već nekoliko godina, najmanje otkad je počeo sukob u Ukrajini, stanovnici Evropske unije prilagođavaju manjku gasa, nevolje se neprekidno uvećavaju.
Psihodrama
13.06.2025.•
25
Neko je na Tviteru pametno napisao: Ako vratite da pogledate emisiju OKO na RTS-u pre koji dan pogrešili ste, ako je ne pogledate isto ste pogrešili.
Piše Siniša Tucić: Lajk, spin, pendrek
10.06.2025.•
14
Memorandum SANU. Černobilj, Niko ne sme da vas bije. Osma sednica, Gazimestan. Jogurt revolucija.
"Sudija koja tuži"
10.06.2025.•
2
Novinar Stevan Dojčinović je u više intervjua govorio o promeni ponašanja sudija od 2021. godine, kada sudije u slučaju KRIK-a, počinju da presuđuju slobodi govora i slobodi medija.
Majne ćazzi, ko je naci?
06.06.2025.•
31
Ako želiš da postaneš heroj u Srbiji 2025. godine, ne moraš da spasiš dete iz požara, niti da izmisliš lek za rak.
Kraj rata (ni)je blizu
04.06.2025.•
1
Početkom juna bi trebalo da započne nova runda pregovora o zaustavljanju rata u Ukrajini.
Imate li kutiju?
30.05.2025.•
13
Imam taj neki deo u ormanu, vitrini, regalu, kako god se zvalo, gde uglavnom držim sve "važno" što mi nikad ne treba.
Afera Fajzergejt: Opšti sud EU protiv Ursule fon der Lajen
21.05.2025.•
1
Priča o poslu od 35 milijardi evra, Ursuli fon der Lajen, direktoru "Fajzera" i novinarskoj upornosti.
Vrhunac nebitnosti Evrovizije
19.05.2025.•
5
Evrovizijska nedelja je za nama. Mnogi bi rekli nikad dosadnija, ali ponajviše nikad besmislenija.
Slučaj novosadskih aktivista: Skaredan sudski postupak
15.05.2025.•
2
Pošteno suđenje podrazumeva da dokazi moraju da ispunjavaju dva uslova.
Uloga strica Alberta u rušenju nedemokratskih režima
08.05.2025.•
2
Stric Albert u "Mućkama" je svoje, najčešće izmišljene priče, koje Del i Rodni nisu želeli da slušaju, počinjao sa "During the war…".
Sto kila krivice
08.05.2025.•
4
Sedele smo nedavno nas tri, drugarice, onako dugo, ispijajući litre kafe i dangubeći najjače.
Da li su izbori izlaz iz političke krize?
06.05.2025.•
16
Već pola godine u Srbiji traju masovni protesti. Bune se dominantno mladi, studenti i srednjoškolci.
Tužilaštvo i sud pod nadstrešnicom
01.05.2025.•
3
Sudija Apelacionog suda u Novom Sadu u penziji Savo Đurđić iznosi svoja zapažanja o dosadašnjem postupku u vezi sa padom nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Srećan 1. maj, Pravdo
01.05.2025.•
3
Drage kolege, zaposleni u pravosudnim institucijama, srećan nam Prvi maj.
Izložbe u Novom Sadu kao poziv na promišljanje
01.05.2025.•
1
Ljubitelji umetnosti u Novom Sadu ovih majskih dana imaju jedinstvenu priliku da se upoznaju sa radovima stvaralaca koji se razlikuju od onoga u šta su posetioci decenijama zadivljeno upirali pogled.
Sistemski mikrodozing
25.04.2025.•
4
U vodi iz gradskog vodovoda ponovo su pronađeni crvi. Zvaničan odgovor nadležnih institucija bio je: sve je u redu, nisu opasni, ima ih u malom broju, ne brinite.
REM, RTS i preduslov demokratije u Srbiji
22.04.2025.•
1
Savet REM bira Upravne odbore javnih medijskih servisa.
Svi ti klimači glavom
21.04.2025.•
3
Narod ovde ne traži vođu zato što je slab, nego zato što je tako naučen.
Sedite malo, odmorite
14.04.2025.•
7
Ne umem da sedim. Bukvalno. Ako nemam telefon u ruci, daljinski u vidokrugu i nešto da "skeniram" pogledom (najčešće spisak obaveza koje neću obaviti), ustajem.
Srbija odumire
12.04.2025.•
30
Poslednjih godina često čujemo kako u mnogim fabrikama nema dovoljno radnika, a ni ponovna raspisivanja konkursa ne rezultiraju popunom radnih mesta.
Komentari 8
Ciri
Dušebrižnici
Mile rent-a mozak
Trebalo bi joj dodeliti Nacionalnu penziju, ipak je ona bila prvak Evrope sa Šerifovićkom, naravno kao trener za korporativne odnose.
Sa javnošću.
Molim sindikate da se založe za ovaj slučaj.
Inače, pobednica ovogodišnje evrovizije je Simonida Puhalo, iz Audicije krajem 80- tih, ovaj bipolar je samo ukrao scenografiju i kostimografiju.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar