Ovo je priča o mamikama i "maminim prvacima"

Danima gledamo objave na internetu pretrpane đacima, a najviše prvacima.
Pišu ih ponosne mamike uz obavezno "Mamin prvak!" pa onda emodži planete, pa katančić, pa prigodna slika. I sve vas, više-manje, priznali ili ne, to nervira.
 
Pored interneta iritantne su i uživo - moraju da stoje tu, moraju da se guraju, moraju "samo još nešto da kažu" svom detetu, moraju da mašu, moraju da brinu i moraju da "ko da samo njihovo dete polazi u školu".
Štaviše, isto kao i "moj prvak, moj ceo svet" postovi iskakali su i oni puni hejta prema ovoj vrsti sadržaja. "Jao, u redu, samo je tvoje dete krenulo u prvi, bokte mazo kao u rat da idu, moš misliti!" - i ovakvi su komentari bili nekako popularniji jer su tako neodoljivo otresiti, hrabri i "zapravo iskazuju stav svih nas". 
 
Moj polazak u prvi razred bio je jedan od najstresnijih događaja koje pamtim. Jedan od onih kojih se u detalj sećaš i svaku emociju, sve u vezi sa njim pamtiš i to ne kao lepu uspomenu. Nesumnjivo sam imala punu podršku porodice – niko me nije plašio školom i na prijem prvaka došla sam sa puno nade da sada kreće nešto baš super.
A onda je krenula prozivka i raspoređivanje dece kod različitih učiteljica. Nas je petoro bilo iz iste zgrade i gle života - svi su otišli kod jednog učitelja i to onog koji je važio za najveću "legendu" škole, sem mene. Ja sam sama pripala onoj jednoj najgoroj koja se poslednji put osmehnula pre 30-ak godina i to slučajno. 
 
Bila sam mršavica, nogice kao štapići, buljave Stiv Bušemi oči, a bogami i ista frizuru. Moj drugi u "dvoje po dvoje" bio je Tibor - dečak koji je isto kao i ja ćutao, jer je bio skroz sam i nikog nije znao. Devojčica iza mi se podsmehivala i rekla da ličim na dečaka, da je Tibor siromašan, a ona iza nje pokazivala je svoju mamu u grupi mama koje su stajale sa strane i govorila kako je njena najlepša od svih, a da je mama ove druge isto lepa, ali ne kao njena. 
 
Drhtala sam i htela da zaplačem, Tiborovi dlanovi su bili hladni i znojavi. On se trudio da ne gleda ka mamama. U drugoj koloni moja najbolja drugarica i naših troje drugara iz zgrade smejali su se i radosno mahali okolo. U tom momentu sam bila "najsamija" od svih samih ljudi u celom "samogradu", na celom svetu.
 
A onda sam videla nju, lepšu od svih, čak i od ove dve baš jako lepe mame onih baš jako lepih devojčica - moju mamu. Njene ruke koje mašu, osmeh i namig bili su onaj neki signal sa zemlje koji je Mark Votni uhvatio posle celih 97 solova provedenih u samoći, na Marsu. 
 
Njen osmeh mi je u tom momentu značio ceo svet sa dodatkom katančića – stajala je, smetala i gurala se da mi mahne, da mi još nešto kaže, da ode na živce. Nije se trudila da bude kul i da ne nervira druge. Trudila se najbolje što može da taj tako težak i važan trenutak ne traje ni sol duže i hvala joj na tome. Je l' nervirala? Naravno, kao i sve ostale mame. Idu na živce, kao da samo one imaju prvake.
 
A prvaci? Je l' kreću u rat bokte pa da mora da se trubi okolo? Bogami kreću. U glavama se odvijaju ratovi sa samim sobom, strahovima i nesigurnostima, sa decom koja u školu već prvog dana svečano donose prezir prema jeftinoj, polovnoj garderobi, mamama koje nisu baš toliko atraktivne, Tiborima čiji su roditelji nadničari i sa sudbinom kletom što je sve drugare rasporedila u druga odeljenja. Na Marsu je surovo.
Pre četiri godine bila sam mama koja je bodrila jedno usamljeno prvače koje je držalo svog Tibora za ruku, a ove godine drugo. Obojica su stali u vrstu bez poznatog lica u odeljenju. Gurala sam se bogami za sve pare samo da signal sa zemlje Votniju pošaljem što brže - onaj ceo svet nije taj moj prvak moš misliti, to je zabluda. 
 
Ceo svet je Zemlja u njegovim očima, a ona se vidi sa tog Marsa. Sitna je doduše, u masi, ali se vidi. A na njoj je ekipa.
 
"Moj prvak!" je više od "Pogledajte moje čedo i čujte kako sam ponosna". Ove do zla boga iritantne žene uzvikuju, mašu i guraju se, ne sebe radi, već da makar, ako ikako mogu, učine da neke nogice što su ko štapići ne drhte prejako. Ipak treba nositi ceo naš svet na njima.
  • Obožavam

    05.09.2024 19:41
    Ove što se uhvate
    Za pravopis! Ajde se prvo edukuj malo, danas je na guglu sve dostupno pa onda ispravljaj ljude.
  • Za koLektora

    05.09.2024 19:39
    Kad se već obraćaš nekom sa Vi, persiraš, onda V veliko, molim lepo :) I ja sam oduvek pisala ?! dok mi ne rekoše po novom je ispravno !? Nije mi baš bilo logično, ali izgleda da pravopis ide u pravcu-može i jedno i drugo.
  • Bananamen

    05.09.2024 16:56
    @zaposlena
    Da li znate koliko je 50m prvacicu koji krece sam u nepoznato? Ne treba da bude sam na tom putu prvih dana. Ali da, roditelji bi mogli takodje da prosetaju sa njima par stotina metara. Mi nasu decu pesice vodimo u skolu i vrtic, mada verujem da mnogi moraju kolima. I da, nije vise normalno da pustis prvaka samog u skolu. Ne sa ovim saobracajem i stanjem u drustvu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Nestašice vode - možemo li ih sprečiti?

Paklena tromesečna suša primorala nas je da ovog leta i te kako povedemo računa o vodi, kako pijaćoj, tako i onoj koja se koristi za druge ljudske potrebe ili u industriji, poljoprivredi i rudarstvu.

Ko je ovde debeo?

Trendovi današnjice koji se bave diktiranjem onoga kako treba da živimo, kako da se ponašamo, da mislimo i da radimo nameću nekoliko ključnih stvari.

Pravo na gaženje građana

"Vlast nam je i do sada pružala primere nekažnjenog divljanja u saobraćaju ali to je bilo rezervisano samo za pripadnike 'elite'".

Kako da mi dete preživi Srbiju?

"U stalnom raskoraku kako vaspitavati decu: onako kako ja mislim da je ispravno ili onako kako će da preživi Srbiju", rečenica je koju sam pročitala negde na internetu.