Imamo najskuplje gotovinske kredite

U Srbiji i u Republici Srpskoj gotovinski krediti su duplo skuplji nego u Federaciji Bosne i Hercegovine i Hrvatskoj.
U Srbiji i u Republici Srpskoj gotovinski krediti su duplo skuplji nego u Federaciji Bosne i Hercegovine i Hrvatskoj.

Za enormno visoke kamate više nema objašnjenja, tvrde analitičari.

Tako su u Srbiji kod kamate na keš zajmove od 15,80 do 22,50 odsto na godišnjem nivou na dinare i evre, a u okruženju od 6,90 do 9,50 odsto na kune i evre, kao i na konvertibilne marke i evre.

Kada je u pitanju Republika Srpska kamate su kao i u Srbiji veće i minimalna iznosi od 15 do 21,25 odsto na godišnjem nivou. Takođe, i iznosi za zaduživanje su znatno veći u Hrvatskoj i BiH, nego u Srbiji i RS.

Poredili smo kamatne stope u bankama iz Italije, Nemačke i Francuske. Uporedili smo iznose u njihovim ćerkama u Srbiji, Hrvatskoj, Republici Srpskoj i Federaciji BiH.

Za nenamenski kredit u Hrvatskoj rok otplate je do 180 meseci, a u Federaciji BiH gotovinski zajmovi mogu da se otplaćuju i do 240 meseci. Naknada za obradu ovih pozajmica iznosi od 1,30 do dva odsto od odobrenog iznosa, a kod nas je najmanje duplo veća i kreće se čak do 3,50 odsto.

Bankari i dalje imaju isto objašnjenje za ovakvu situaciju, kao i pre i u vreme krize, da su skupi izvori za plasiranje kredita, visok rizik zemlje i velika obavezna rezerva koju izdvajaju kod NBS. Međutim, analitičari tvrde da je to stara priča koja više ne može da bude objašnjenje za enormno visoke kamatne stope, već je uzrok što kod nas i pored 30 banaka nema konkurencije.

Ukoliko građanin FBiH uzme gotovinski kredit od 20.000 konvertibilnih maraka ili 10.000 evra, odnosno 1.190.000 dinara sa rokom otplate od sedam godina i efektivnom kamatom od 9,45 odsto, rata će iznositi 300,88 konvertibilnih maraka, odnosno oko 150 evra. Obrada kreditnog zahteva je 1,75 odsto. Vođenje kreditnog računa je jedna konvertibilna marka.

Ukoliko naš građanin u banci, koja nosi isto ime u našoj zemlji, uzme zajam od milion dinara, koliko maksimalno može da se zaduži, sa rokom otplate od 84 meseca i kamatom od 19,20 odsto na godišnjem nivou, dakle više nego duplo većom kamatom, mesečno će otplaćivati 37.762 dinara ili oko 350 evra. Obrada kredita je 3,50 odsto. Mesečno održavanje računa 190 dinara.

Zatezna kamata koju banke u Hrvatskoj i BiH zaračunavaju ukoliko se kredit ne otplaćuje je 12 odsto godišnje, a kod nas je duplo više.

Banke koje posluju u Srbiji, u zemljama u regionu svoje klijente rangiraju po određenim kategorijama, koje se kreću od 1a do 1d do 3e nivoa, sa polisom osiguranja, i na osnovu toga formiraju kamate za njih. Kod nas ovakva klasifikacija ne postoji.

  • Toma

    21.09.2014 14:20
    bankarsko kriminalni lobi
    zato što je i ova vlast u talu sa bankarima i rade u njihovom interesu a ne u našem. Posle debeovskog kartela, banke i osiguravajuće kuće su najjači kartel u zemlji. Nigde nema ovolko banaka koliko ovde, i umesto da smo dobili konkuretnsku borbu i jeftine kredite i niže namete, dobili smo oligarhiju banaka i karetlizaciju.

    Treba revolucijom nacionalizovati SVE banke. Pa da vidimo... samo vraćamo što nam je oduzeto. Samo lepo jedan tenk pred banku, i kažemo sada je naša.
  • vreme je

    21.09.2014 11:51
    Imamo najskuplje gotovinske kredite
    Imamo i najgoru guvernerku u istoriji svih narodnih banaka svih država na svetu, i šta sad???

    Dokle ćemo da ćutimo???
    Ništa od ovog nije slučajno! Sve to je Dinkić započeo a JorgoBanka nastavila! Dodala je i kao začin poskupljenje obaveznog osiguranja vozila da izađe u susret osiguravajućim društvima, koji su PRVI PUT U ISTORIJI trebali da zabeleže neki gubitak zbog poplava! Vidi se u čijem interesu radi, i to uz platu od skoro 650.000 plus razne bonuse i "nagrade" od banaka i osiguravajućih društava. Sve to sa neverovatno sumnjivom diplomom! Stvarno smo stoka, a oni čobani! I treba da nas nema!

    Ako budemo ćutali tiho ćemo umreti i niko neće ni znati da smo nekad postojali.
    Ako dignemo glas, glasno ćemo preživeti ili nestati, ali će tada svi znati da je neko digao glas protiv nepravde koja se više ne može trpeti!
    Ili jesmo, ili nismo, ZAISTA!

    VREME JE!
  • Brus Vilis

    21.09.2014 11:50
    Banke i sudstvo su najveće prepreke za razvoj Srbije, jedine evropske zemlje koja tavori u tranziciji bezmalo 30 godina. Istinski reformatori bi odatle krenuli da uredjuju državu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija