Kovilj: Cveta seoski turizam

Zahvaljujući udruženju Santa Maria iz Kovilja, seoski turizam u ovom delu Bačke, u poslednjih par godina – cveta.
Zahvaljujući udruženju Santa Maria iz Kovilja, seoski turizam u ovom delu Bačke, u poslednjih par godina – cveta.

Bili su tu gosti iz Rusije, Češke, Mađarske, Hrvatske, iz svih delova Srbije, a ovih dana u Kovilju se spremaju za doček grupe sa Malte, piše "Luftika".

Grupa entuzijasta iz Kovilja, osnovala je udruženje u cilju promovisanja turističke ponude ovog malog sela. Gostima je na raspolaganju nekoliko vrsta programa. Neki svraćaju samo da prespavaju, pa nastavljaju dalje, dok drugi dolaze na nekoliko dana. Smeštaj je u seoskim domaćinstvima, i trenutno je na raspolaganju 12 ležajeva. Ako stranci požele obilazak Novog Sada, Sremskih Karlovaca i Beograda, iz udruženja su spremni da organizuju i ovakve izlete.

Domaćini Vladimir Bucalo i Savo Pušić uvek su spremni da ugode svojim gostima. Tu je doručak, sveži domaći čvarci, šunka, sirevi, domaći luk i paradajz. Kovilj je malo mesto, sa svega 5.000 stanovnika, ali sa bogatom turističkom ponudom.

Pre svega, tu je Koviljski manastir, koji je pod zaštitom države i u kojem trenutno boravi oko 30 monaha. U sklopu manastira proizvodi se rakija koja se izvozi u inostranstvo, a manastirsko imanje prostire se na oko 50 hektara.

Laza Kostić, jedan od najvećih srpskih pesnika, rođen je u ovom mestu, i gosti rado odlaze u obilazak njegove kuće.

Koviljski rit, priča je za sebe, a vožnja čamcem i netaknuta priroda nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Leti ovde ima i kupača i pecaroša, mnogo labudova, roda, pataka, ovaca, konja i krava, pa je ovaj rit pravi mali prirodni rezervat.

Nemojte se iznenaditi ako vidite putokaz za kraj sveta. Kovilj je čuven po čardi koja se zvala Kraj sveta, a koja više ne radi. Ipak, ostao je znak, i obeleženo mesto gde ne možete dalje jer ste došli ni manje ni više nego do kraja sveta.

Ima Kovilj još mnogo zanimljivih priča koje će vam meštani rado ispričati. Savo Pušić, jedan od osnivača udruženja kaže da je njihov cilj da se uključi što veći broj Koviljčana i da celo selo ugosti sve one koji žele da ih posete.

"Trenutno nemamo velike kapacitete za smeštaj, ali radimo na tome da nam se pridruži što više meštana, pa da možemo da primimo autobus od 50 putnika, da budu naši gosti nekoliko dana. Žene iz sela već sada prave ručno rađene ukrase koji se kupuju u suvenirnici u sklopu udruženja. Sarađujemo i sa fijakeristima, pekarima, pecarošima, vlasnicima čamaca i svima koji mogu da učine boravak u Kovilju još lepšim", kaže on.

Simbol ovog mesta su i rode, čija gnezda su na skoro svakoj banderi. Kovilj je raj za sve one koji vole prirodu, za pecaroše, fotografe, ljubitelje životinja, ali i za sve one koji žele da pobegnu od gradske buke na neko mirnije mesto.

  • Karmen Valant

    07.01.2020 10:22
    https://trnulja.com/team-build
    Svakako, budućnost suvremenog turizma je i ponuda ruralnog turizma. Ljudi će se sve više voljeti vraćati u vrijeme, jer nam život u velikim gradovima oduzima energiju potrebnu za nadoknadu. Uz osnovne sadržaje poput hrane i smještaja, turistima se mora ponuditi i kultura, povijest i rekreacija. Mala sela mogu sve to ponuditi! Nudimo i seoski turizam, tako da sam dobro upoznat s ovom temom, a team building i slični događaji ovdje su sigurno prikladni.
    https://trnulja.com/team-building-program-elektricna-kocija/
    Lep pozdrav!
  • Pera

    08.08.2015 10:07
    Cadabul
    Svemu tome mogu dodati jos jednu bitnu stvar. A to je da su Kovilj osnovali Milanezi, koji su bili dosli tu u 12. veku kada je nemački car razorio Milano. Tada su ga zvali Cadabul, od cega potice i naziv Kovilj. To bi naprimer bila izuzetna turisticka informacija i potencijal za turiste iz Italije. Pogotovo ako se spoji sa lovom koji oni vole... Takodje je i Mandjelos grad koji su osnovali Italijani. Mandjelos je madjarski Nagyolasz, to jest na latinskom Villa Franca, grad Franaka.
  • Vlada

    07.08.2015 13:52
    Ne, članak je o Kovilju i udruženju koje pokušava da razvije seoski turizam i uključi ostala domaćinstva jer ovo prelepo selo zaista ima potencijala za to.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina