Majmuni veoma slični trogodišnjoj deci

Majmuni i deca mogu biti kreatori velikih nereda, a naučnici su sada pronašli još više zajedničkih karakteristika naših trogodišnjaka i odraslih majmuna.

Majmuni i deca mogu biti kreatori velikih nereda, a naučnici su sada pronašli još više zajedničkih karakteristika naših trogodišnjaka i odraslih majmuna.

U novoj studiji, naučnici iz Nemačke, Španije i Italije pronašli su dokaze da odrasli majmuni tri vrste (bonobo, čimpanze i kapucini) i ljudsko dete od tri godine imaju identično bazno znanje o fizičkim objektima. Sve se svodi na test koji uključuje konopac i nagradu.

"Test smo osmislili kako bi shvatili na koji način majmuni shvataju svet oko sebe. Da li oni imaju ideju o apstraktnim osobinama kao što su gustina ili težina ili se oslanjaju samo na ono što vide, što rade i što zauzvrat dobiju?", rekla je Amanda Sid sa Univerziteta St. Endru.

Test je urađen na dve vrste primata, a zadatak je uključivao kutiju sa dva komada konopca, prekinutim i netaknutim, koji su bili povezani za nagradu. Samo povlačenje netaknutog konopca zauzvrat bi donelo nagradu u obliku hrane, piše "Daily Mail".

U jednoj varijanti kutija je bila pokrivena (sa slikovnim objašnjenjem pravila) dok je u drugoj kutija bila otvorena kako bi bića mogla da imaju direktan uvid u pravila.

Obe verzije sa sobom su nosile isti zadatak – izbeći prekinuti konopac i izabrati netaknuti konopac. U pokrivenoj verziji subjekti testa morali su da se oslone na "objašnjenje" bez mogućnosti da vide šta se u kutiji zapravo dešava.

Svi testirani majmuni i deca pokazali su bolje snalaženje kada je pred njih bila postavljena otvorena kutija.

Istraživači zato tvrde da test dokazuje kako majmuni i mala deca na isti način doživljavaju slične probleme i da je brzina učenja jednaka kod obe grupe.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti