Od danas putovanje u Hrvatsku drugačije

Nakon ulaska Hrvatske u Evropsku uniju, od danas više ništa neće biti isto na graničnim prelazima pa se građanima, posebno onima koji će u ovim vrelim letnjim danima putovati na Jadran, preproučuje da se naoružaju prvenstveno strpljenjem.
Nakon ulaska Hrvatske u Evropsku uniju, od danas više ništa neće biti isto na graničnim prelazima pa se građanima, posebno onima koji će u ovim vrelim letnjim danima putovati na Jadran, preproučuje da se naoružaju prvenstveno strpljenjem.

Pre svega, građani moraju imati biometrijske pasoše ili bilo koji drugi lični hrvatski dokument.

Preporučuje im se da obavezno zaborave na sendviče sa šunkom, sirom, namazima, mleko ili paštete jer bi, zbog stroge procedure, mogli biti dugo zadržani na carini.

Teorijski, piše zagrebački "Večernji list", za nošenje takvih proizvoda potreban je sertifikat.

Preko graničnih prelaza sa EU moguće je uneti, kako se navodi, razumne količine hrane, koje upućuju da se radi o količinama za lične potrebe putnika i njegove porodice - hleb, kolače, čokolade i konditorske proizvode, dodatke hrani, testenine, supe i začini, kao i drugih prehrambenih proizvoda koji ne sadrže sveže ili prerađeno meso i proizvode od mleka ili riba.

Dakle, sva mesa i mesne prerađevine, a isto se odnosi na mleko, kao i proizvodi životinjskog porekla ne mogu u EU, prema njihovim propisima.

Ostaje na snazi važeća regulativa koja propisuje da maloletna deca koja putuju u pratnji jednog roditelja, osim pasoša moraju imati pisanu saglasnost drugog roditelja, a ona koja putuju u pratnji trećih osoba moraju imati pisanu saglasnost oba roditelja.

Kućni ljubimci se mogu prenositi samo uz potvrdu lekara, odnosno pasoša za životinje.

Građani mogu u vozilu preneti i odeću, obuću, higijenske potrepštine, lični nakit, fotoaparate i kamere, laptopove i druge mobilne električne uređaje, sportsku opremu, predmete za razonodu, u razumnoj količini, koji su putniku potrebni za vreme privremenog boravka.

Iako formalno stoji da će za svaki dan boravka građana BiH biti potrebno pripremiti i pokazati po stotinu evra, to u praksi neće biti slučaj, što su pojasnili iz hrvatske granične policije.

To bi izazvalo najveće štete Hrvatskoj, naročito u predstojećoj turističkoj sezoni.

Ipak, oko 100.000 građana BiH koji stanuju pet kilometara od evropske granice imaće povlašćen položaj i mogućnost prelaza na čak 20 mesta.
  • @Anonimus - @Komsija

    02.07.2013 22:20
    Ne. Isto misljenje samo za Hrvatsku, Crnu Goru i Albaniju. Bilo bi i za Vojvodinu, ali u NS moram da dolazima, pa se i ne koprcam previse.
    PS Pozdrav iz UK, za Kleopatru ili Tarota.
  • 02.07.2013 21:33
    Uskoro će tako da bude i na ulazi u Vojvodinu
  • 02.07.2013 10:48
    @Komsija
    verovatno imas isti odgovor i za putovanje na bilo koju drugu destinaciju

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Svađa na letu ga koštala 20.000 dolara

Britanac koji je zbog svađalačkog ponašanja primorao posadu na letu Junajted erlajnsa da preusmeri sletanje na drugu lokaciju, mora da plati više od 20.000 dolara avio-kompaniji.