Nema dokaza da ljudska placenta štiti od depresije

Ne postoji nijedan naučni dokaz koji bi ukazao na to da konzumiranje ljudske placente štiti pacijentkinje od depresije ili im pruža dodatnu energiju, pokazali su rezultati američkog istraživanja.
Ne postoji nijedan naučni dokaz koji bi ukazao na to da konzumiranje ljudske placente štiti pacijentkinje od depresije ili im pruža dodatnu energiju, pokazali su rezultati američkog istraživanja.

Pobornici tvrdnje da placenta sadrži obilje korisnih vitamina koji imaju pozitivno dejstvo na opšte zdravstveno stanje u poslednjih par godina sve su glasniji. Placentofagija (konzumiranje posteljice) navodno ublažava bolove nakon porođaja, snabdeva telo energijom, popunjava ispražnjene depoe gvožđa, podstiče proizvodnju mleka i jača vezu između majke i deteta.

Međutim, najnovije istraživanje univerziteta Nortvestern pokazalo je da je u pitanju zabluda, mada praksa konzumiranja placente generalno ne škodi organizmu. Sve je, dakle, stvar izbora, navode stručnjaci.

Kako je funkcija ovog organa zaštita fetusa od toksina i raznih vrsta zagađivača, oni, međutim, upozoravaju da bi placenta nakon porođaja mogla da sadrži preživele bakterije i viruse, i da u skladu sa time pažljivo biraju šta će u tom osetljivom periodu unositi u svoj organizam.

"Žene zaista ne znaju šta unose u sebe. Šta čine sa svojom placentom isključivo je njihova stvar, ali ne bih preporučio njeno konzumiranje", izjavio je Danji Radžasingam, portparol Kraljevskog koledža akušera i ginekologa u Velikoj Britaniji.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?