Odgovori na blesava pitanja iz medicine

Ako želite da saznate odgovor na neka šašava pitanja iz medicine koje se ne usuđujete da postavite svom lekaru, knjiga "Kako odstraniti mozak" (How To Remove A Brain) je pravo štivo za vas.
Ako želite da saznate odgovor na neka šašava pitanja iz medicine koje se ne usuđujete da postavite svom lekaru, knjiga "Kako odstraniti mozak" (How To Remove A Brain) je pravo štivo za vas.

Autor knjige, britanski novinar i pisac Dejvid Havilend, pozabavio se nekim najneobičnijim medicinskim fenomenima, pružajući odgovor na razna bizarna pitanja koja se tiču našeg zdravlja.

Tako, na pitanje da li ljudima mogu da izrastu rogovi, odgovor glasi - da. Reč je o retkoj bolesti pod imenom 'cornu cutaneum' koja izaziva pojavu malih izbočina na glavi, ali i na drugim delovima tela, koje liče na rogove. Proizvodi ih keratin, protein koji se nalazi u kosi i noktima. Pacijentima se obično savetuje da ih uklone hirurškim putem kako se ne bi razvili u maligne tumore.

Ukoliko vas, pak, zanima razlika između debila i imbecila, u knjizi ćete naći sledeći odgovor: to je razlika u koeficijentu inteligencije od oko 25 poena. Termin debil je početkom 20. veka izmislio psiholog Henri H. Godard po čijoj se kategorizaciji ljudi svrstavaju u nadarene (130 ili više poena), normalne (71-129), debile (51-70), imbecile (26-50) i idiote (0-25). Vremenom su ovi termini u javnosti počeli da se koriste više kao uvrede nego medicinske definicije.

Oni koji bi želeli da znaju da li čokolada izaziva bubuljice, saznaće da "nema nijednog naučnog dokaza koji ukazuje da čokolada dovodi do pojave akni". Mleko je jedina namirnica za koju se pouzdano zna da izaziva bubuljice koje zapravo nastaju usled dejstva hormona androgena.

Ako ste progutali žvaku nemojte da brinete jer ona neće ostati "sedam godina u vašem stomaku" kako vas ponekad plaši majka. Iako je od nesvarljive butil gume koja se koristi i u proizvodnji automobilskih guma, žvaka se ne zadržava u našim crevima, već je izbacujemo nakon nekoliko sati, na uobičajeni način, prilikom odlaska u toalet.

I da, hirurzi ponekad zaboravljaju instrumente u telu pacijenta. Naime, tokom rutinskih operacija koristi se oko 300 instrumenata, a prilikom kompleksinijih zahvata i do 600. Među instrumentima koji su pronađeni u pacijentima ima skalpela, gaza, makaza, štipaljki, klješta...

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?