Jedite kao Vikinzi

Ishrana karakteristična za stanovnike severne Evrope reguliše krvni pritisak, jedan od najčešćih zdravstvenih problema i uzroka srčanih bolesti, tvrde naučnici sa univerziteta u Kopenhagenu i Istočnoj Finskoj.
Ishrana karakteristična za stanovnike severne Evrope reguliše krvni pritisak, jedan od najčešćih zdravstvenih problema i uzroka srčanih bolesti, tvrde naučnici sa univerziteta u Kopenhagenu i Istočnoj Finskoj.

Takva ishrana bogata je bobičastim voćem, velikim količinama ribe, uljem repice, integralnim žitaricama, sezonskim voćem i svežim začinima, kao i korenastim povrćem uz malo mesa.

Tokom perioda od 24 nedelje, polovina ispitanika u studiji jela je prema principima nordijske prehrane bez ograničavanja kalorija, dok je ostatak ispitanika jeo normalno - po principima zapadnjačke ishrane uz više mesa i testenine.

Istraživači su im merili telesnu težinu, krvni pritisak i analizirali masno tkivo pre, za vreme i na kraju studije.

Otkrili su da nordijska ishrana efikasno reguliše krvni pritisak, ali i smanjuje rizik od nastanka krvnih ugrušaka, raznih upala u telu i dijabetesa tipa 2 utičući na same gene.

Iako ishrana ne može menjati genetiku i sklonost određenim bolestima, ona može uticati na delovanje tih gena i tako služiti kao prevencija bolesti, zaključili su naučnici koji svima savetuju da jedu "kao Vikinzi".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.

Kako da dobijemo dovoljno vitamina D?

Zašto stariji ljudi, a posebno žene, gube kalcijum iz kostiju i gomilaju ga u krvnim sudovima? Koji su uzroci ovog stanja, da li je i na koji način ga je moguće sprečiti?