Hrvati srpsku imovinu ilegalno prodali Litvancima

Preduzeće "Mladost turist" jedna je od mnogobrojnih firmi iz Srbije koja se do poslednjeg daha borila za imovinu koja joj je ostala u Hrvatskoj posle rata.
Preduzeće "Mladost turist" jedna je od mnogobrojnih firmi iz Srbije koja se do poslednjeg daha borila za imovinu koja joj je ostala u Hrvatskoj posle rata.

Nekretnine vredne 30-35 miliona dolara Hrvati su prodali Litvancima i drugim strancima još početkom novog milenijuma. Desetogodišnji sudski sporovi koje je firma vodila u Hrvatskoj završili su se negativno po ovo preduzeće. A kada su potražili pravdu u Strazburu, rampu je postavio Zvonimir Mataga, hrvatski referent u Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

On je, u ime sudije Elizabet Štajner, odbio predstavku "Mladost turista" kao nedopustivu, bez objašnjenja i prava na razmatranje pred Velikim većem. Zato rukovodstvo "Mladost turista", ali i svi naši državljani i firme koji su ostali bez imovine u Hrvatskoj, očekuju reakciju Srbije.

Naša država bi trebalo da obezbedi primenu Aneksa G o sukcesiji, jer su procene da je društvena imovina ostala u Hrvatskoj vredna najmanje 1,8 milijardi evra. Međutim, Srbija je do sada, uglavnom, bila pasivna. Nijedan državni organ nije podneo tužbe protiv bivših jugoslovenskih republika koje su uzurpirale našu imovinu, ali zato pljušte tužbe protiv nas iz Hrvatske, BiH, Slovenije.

Posle ratifikacije Aneksa G Srbija je odmah počela da vraća imovinu, ali Hrvatska nije. Hrvatskoj je, recimo, vraćen poslovni prostor "Varteksa" i "Astre", Slovencima nekretnine "Aera" i "Kompasa", a Bosancima imovina "Krivaje". Što se tiče naših preduzeća, kragujevačka "Zastava" je, recimo, uspela da kroz kompenzaciju dobije imovinu u Sloveniji i Makedoniji, ali ne i u Hrvatskoj.

"Imali smo letovališta u Makarskoj, Baškoj Vodi, Tijesnom... Svi papiri su bili čisti, sve nekretnine uknjižene. Hotel 'Uranija' na bazi bungalova u Baškoj Vodi bio je visoke B kategorije. Sve smo izgubili posle rata jer su Hrvati odmah našli strane kupce", objašnjava Radomir Podinić, predsednik Nadzornog odbora "Mladost turista".

Objašnjenja sudskih presuda, kako navodi, bila su takva da su ih čak i hrvatski pravnici hrabrili da će dobiti spor pred Evropskim sudom u Strazburu. Rukovodstvo firme upozoravalo je i zvanični Zagreb, i hrvatsku ambasadu u Beogradu, ali i naše vlasti da te nekretnine ne smeju na prodaju jer imaju legalne vlasnike. "Predstavku Evropskom sudu radile su dve advokatske kancelarije koje i inače zastupaju klijente u Strazburu. Uradile su je u skladu sa propisima, pa ne mogu da verujem da je odbijena iz proceduralnih razloga. Odbijena je, a da ni sudija ni sudsko veće nisu razmatrali njenu suštinu", kaže Podinić.

Odbijena je jer pravilo 47 daje diskreciono pravo službenicima Sekretarijata suda da odbijaju predstavke kao nedopustive, ako ne zadovolje neki segment propisane forme. Referenti u Sekretarijatu su po pravilu iz zemlje protiv koje je predstavka podneta, jer najbolje poznaju jezik i pravo te zemlje. Tako hrvatski referent odbija predstavke srpskih preduzeća i pojedinaca. Ova situacija dodatno će pokolebati sve koji traže imovinu u Hrvatskoj. Većina čak i ne može da se obrati Evropskom sudu jer nisu iscrpli sva pravna sredstva u Hrvatskoj. A Hrvati razvlače sporove godinama.

Tek 2004. su ratifikovali Aneks G Sporazuma o sukcesiji, koji propisuje da se sva imovinska prava vraćaju na dan 31. devembra 1990. Do tog trenutka, Hrvatska je već prodala mnoga sindikalna odmarališta i turističke objekte. Prema podacima tamošnjeg Fonda za privatizaciju, najmanje 158 objekata je prodato, 10 dodeljeno na korišćenje, za 40 zgrada i stanova vode se sporovi i 91 objekat je slobodan.

Hrvatski sudovi, odbijajući srpske zahteve, pozivaju se na to da oštećene firme mahom nisu imale upisano pravo svojine 1990. godine, zanemarujući činjenicu da u pravnom sistemu Jugoslavije nije bilo pravo svojine na nepokretnostima, već samo državno ili društveno vlasništvo. Konkretna lica imala su pravo raspolaganja i korišćenja.

  • janko

    24.05.2015 14:29
    @
    zaboravio si VOJVODINU, dok 1918 nije okupirana nije ni primirisala serBendi-stanu
  • 24.05.2015 12:12
    lepo kaže ona naša poslovica
    Tudja muka ne hrani unuka!
  • ostoja

    24.05.2015 09:40
    Jadransko more i otoci
    Od kad je to Jadransko more i otoci vlast Hrvatske? Sve to je Jugoslovensko bez obzira na obalnu teriorijalnu pripadnost nove republike Hrvatske i sve se treba podijeliti posteno svim bivsim republikama Juge.
    Sloveniji do Crikvenice sa Cresom, njima neka ostane do Splita, dalje Srbiji do Peljesca sa otocima podjednako svima po koji, Crna gora ima i Bosni do DUbrovnika a Makedoniji dio do Bara i Albanije. Nikad ni u starim mapama nije NDH imala nikakvo more bila je neka mala kruzna zemlja unutar bez mora. Pogledajte stare karte od Austrougarske ta stoljeca.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vučić: Srbija je jasna - Tajvan je Kina

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas tokom svečanog dočeka predsednika Kine Si Đinpinga da Beograd ima jasne stavove po pitanju kineskog teritorijalnog integriteta.

Evropa danas slavi Dan pobede nad fašizmom

U Evropi se danas, 8. maja obeležava Dan pobede nad fašizmom u znak sećanja na dan kada je 1945. stupila na snagu bezuslovna kapitulacija Nemačke u Drugom svetskom ratu.