Ne zna se na šta je potrošeno 5,9 miliona evra za obnovu Golubačke tvrđave

Obnova srednjovekovne Golubačke tvrđave koštaće 8,1 miliona evra, 2,6 miliona evra više nego što je predviđeno prvobitnim projektom.
Ovo je za "Insajder.net" potvrdila Austrijska razvojna agencija, koja sprovodi obnovu ovog spomenika od izuzetnog značaja.
 
Obnova tvrđave počela je u septembru 2014, a trebalo je da se završi pre pola godine. Međutim, to se nije dogodilo, a zbog kašnjenja radova rok je produžen do kraja 2017. Kada je u junu istekao rok, od predviđenih 6,5 miliona evra potrošeno je 5,9 miliona, a neiskorišćena sredstva tada vraćena u fondove EU koja finansira čitav projekat. Za šta je sve trošen novac nije utvrđeno.
 
Za probijanje rokova i dizanje troškova obnove tvrđave najodgovorniji su izabrani izvođači radova i stručni nadzor. Međutim, prema tvrdnjama ADA, raskidanje ugovora s izvođačima nije bilo moguće jer bi to ugrozilo čitav projekat obnove zbog pravila fondova IPA iz kojih je projekat finansiran.
 
ADA, koja je raspisala tender za stručni nadzor i izvođače, za Insajder.net kao glavnog krivca za kašnjenje radova označava loš projekat arhitektkinje Marije Jovin.
 
"Nedovoljno razrađena i sa stanjem na terenu usklađena projektna dokumentacija je bila najveći razlog za kašnjenje. Uz sve navedene poteškoće bili smo suočeni i s otvorenim ometanjem projektantkinje Marije Jovin, koja je od samog starta bila neprijateljski nastrojena i potpuno nespremna za saradnju. Odbijala je da ispravi uočene nepravilnosti i nedostatke u svom projektu i u medijima iznosila neprimerene optužbe", navode u ADA.
 
ADA priznaje da je idejni projekat arhitektkinje Marije Jovin "prošao" tehničku kontrolu, ali naglašava da je to bilo pre nego što je ADA preuzela vođenje projekta.
 
Međutim, uprkos problemima s idejnim projektom, koji je prošao kontrolu i zbog kog je projekat i odobren, postavlja se pitanje zbog čega je ADA popustljiva prema izvođačima koji su potpisivanjem ugovora potvrdili da im je projekat jasan i da za sve probleme prilikom izvođenja radova snose finansijsku i drugu odgovornost.
 
Prema članu 1.7 ugovora, izvođač radova eksplicitno garantuje da je "temeljno pregledao gradilište i da smatra da je gradilište pogodno za izvođenje radova". Čini se da se odgovor krije upravo u činjenici da bi raskidom ugovora s izvođačima čitav projekat bio doveden u pitanje jer bi priliv novca iz EU fondova bio stopiran.
 
O tome kako su izvođač i stručni nadzor dizali troškove najbolje pokazuje primer raščišćavanja zelenila i seču drveta koje je raslo u Kuli 4. Naime, Insajder.net je objavio da je za raščišćavanje zelenila na Kuli 4 i seču drveta bilo potrebno čak 1.560 sati, uz trošak od 16.380 evra.
 
Međutim, ADA tvrdi da je ovaj posao Ornament radio 50 odsto manje vremena i za to dobio skoro upola manje novca - radio je 851 sat i za to plaćen 9.043 evra. Ipak, i taj umanjen trošak je desetostruko veći od projektom predviđenih 60 sati rada i troška od 600 evra.
 
Ceo tekst možete pročitati na portalu "Insajder.net".
  • Mile Metar

    13.03.2017 11:11
    А ревизија, ДРИ?
    Да не говоримо о одсуству ДРИ, Министарства грађевинарства и Министарства културе из контекса надлежности.... ово није дискрециона играрија групе конзерватора на неком културом добру него је реч о јавном међународном добру и крупним међународним финансијама.
  • Viktor

    13.03.2017 08:16
    Ima tu i onih koji znaju....
    Ima par video clipova na YouTube. Pod nazivom" Golubacka savamala " ja lično snimio i postavio! Tu se vidi samo mali deo, A imam 195 fotografija i 16 video snimka u posedu, jer sam na sudu sa određenim licima! Zaklela se Zemlja Raju da se sve tajne saznaju!!! :)
  • Da

    13.03.2017 08:07
    Napredovanje Srbije
    Ne brinite. Potrošeno je na slast i mast. Naprednu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija