Obavezno operite lubenicu pre nego što je isečete

Iako ne jedemo spoljašnjost lubenice, vrlo je važno da je dobro operemo kada je donesemo kući ako ne želimo da ugrozimo svoje zdravlje.
Nož prilikom prolaska kroz čvrstu spoljašnjost može da "pokupi" brojne štetne bacile na njenoj površini i tako kontaminira ukusnu unutrašnjost koju jedemo. 
 
Zbog toga što lubenica nije kisela, već slatka, bakterije lakše mogu da se šire. Stručnjaci savetuju da lubenicu odmah operemo kada je donesemo kući kako bismo izbegli rizik za dobijanje bolesti kao što je listerioza, piše avaz.ba
 
Najbolje bi bilo da stavite lubenicu pod vodu iz česme i nikako je ne ostavljate u sudoperi punoj vode da se natapa jer to neće efikasno ukloniti sve nečistoće. Kako biste uklonili površinske bakterije, dovoljno je da protrljate lubenicu četkom dok je pod mlazom vode. 
 
Ovoj bolesti najviše su izložene trudnice, osobe sa slabim imunim sistemima, kao i starije osobe.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

Zašto su kutije za picu četvrtaste a ne okrugle?

Posude za isporuku sveže pečene pice postoje najmanje od 19. veka, kada su napuljski pekari stavljali svoje proizvode u višeslojne metalne stvari poznate kao stufe, a zatim ih slali uličnim prodavcima