PejPal nema licencu za devizna plaćanja unutar Srbije

PejPal može da služi domaćim kompanijama i građanima za obavljanje platnog prometa sa inostranstvom, za šta ima licencu Narodne banke Srbije, ali ne i za njihova međusobna plaćanja u domaćem platnom prometu, jer za tu delatnost do sada nije ni podneo zahtev za licenciranje kod NBS.

Ovo je danas saopštila NBS povodom pisanja pojedinih medija o poslovanju stranih institucija elektronskog novca u našoj zemlji.

"U članu 10. Zakona o platnim uslugama uređeno je koje finansijske institucije mogu pružati platne usluge u Srbiji (plaćanja između rezidenata), a među njima se nalazi samo institucija elektronskog novca koja ima dozvolu NBS za izdavanje elektronskog novca (domaća institucija elektronskog novca), a ne i strana institucija elektronskog novca, koja prema Zakonu o deviznom poslovanju može rezidentima pružati usluge samo za prekogranična plaćanja", navodi se u saopštenju.

Drugim rečima, da bi rezidentima bilo dozvoljeno da međusobno obavljaju platni promet preko npr. PejPala ili Skrila, neophodno je da se ove kompanije licenciraju kod NBS kao institucije elektronskog novca.

Do današnjeg dana, PejPal nije podneo zahtev da se licencira kao institucija elektronskog novca kod NBS i stoga, kako se precizira, u ovom trenutku može služiti domaćim pravnim i fizičkim licima za obavljanje platnog prometa sa inostranstvom, u skladu sa članom 32. Zakona o deviznom poslovanju, ali ne i za njihova međusobna plaćanja u domaćem platnom prometu.

Prema saznanjima NBS, u ovom trenutku, osim u zanemarljivom broju slučajeva u kojima postoji sumnja da su domaće kompanije namerno zloupotrebile servise PejPala da bi primale elektronski novac od rezidenata - domaći korisnici PejPala ne koriste ove servise za prijem novca od drugih rezidenata.

Predstavnici NBS su, naglašava se, na mnogim javnim skupovima i sastancima s predstavnicima IT industrije, PKS-a, UBS-a predlagali moguća rešenja kako bi poslovni entiteti eliminisali svaki mogući rizik tzv. "nesvesnog" kršenja Zakona o deviznom poslovanju.

"Međutim, ne može biti 'nesvestan' onaj rezident koji se u javnosti oglašavao kao jedna od prvih aplikacija koja omogućava u Srbiji plaćanje robe i usluga, a pritom je jasno da je reč o robi ili uslugama koje se pružaju prevashodno domaćem tržištu", ukazuju iz NBS.

Centralna banka je ponovila da prema važećim propisima koji uređuju devizno poslovanje nema smetnji da domaće kompanije i građani Srbije vrše ne samo plaćanje, već i prijem elektronskog novca preko strane institucije elektronskog novca po osnovu elektronske kupoprodaje robe i usluga u inostranstvu, da mogu slobodno da vrše otkup tako ostvarenog elektronskog novca i da prenose sredstva na svoj devizni račun kod banke u Republici.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

"Esprit" bankrotirao u Nemačkoj

Poznati trgovački lanac Esprit podneo je zahtev za bankrot na sudu u Diseldorfu, javlja časopis TextilWirtschaft, prenosi Slobodna Dalmacija.

Povećane devizne rezerve Srbije

Bruto devizne rezerve zemlje su na kraju aprila iznosile 25,1 milijardu evra, što je najviši nivo krajem meseca od 2000. godine, od kada se prate podaci na taj način.