Piše princeza Ljubica: Nije zlato sve što sija - opasni trendovi na društvenim mrežama

Na svakih par nedelja u medijima se pojavi naslov: "Stručnjaci upozoravaju: opasan novi trend se širi društvenim mrežama".
Piše princeza Ljubica: Nije zlato sve što sija - opasni trendovi na društvenim mrežama
Foto: Pixabay
Trendovi se menjaju, ali mnogi od njih imaju nešto zajedničko - šire se kao požar i mogu naneti štetu onima koji lakoverno podlegnu naizgled bezazlenom izazovu, piše u svojoj kolumni za stetoskop.info NjKV princeza Ljubica Karađorđević.
 
Društvene mreže su deo naše svakodnevice i nema smisla trošiti energiju na "kako je bilo kad smo mi bili mali". Kada jedna aplikacija, konkretno TikTok, ima milijardu aktivnih korisnika svakog meseca, ne možemo da se borimo protiv nje. Niti bi trebalo. Kao što se kaže - sve je otrov, važna je doza. Društvene mreže mogu biti odličan alat, ali i opasna stranputica, zavisi šta im mi dozvolimo.
 
U čemu je problem sa TikTokom?
 
Najveći deo publike (oko 70 odsto) je u veoma ranjivom uzrastu - od 13 do 24 godine. Milioni tinejdžera i adolescenata upijaju sadržaj koji im se servira na ovoj platformi, i to uglavnom bez ikakvog kritičkog mišljenja.
 
Trendovi najčešće nastaju tako što influenseri postave izazov koji se zatim brzo širi. Ti izazovi su često zabavna razbibriga, nekada čak i društveno korisna inicijativa (kao nekadašnji #icebucketchallenge koji je usmeravao pažnju na retku bolest amiotrofičnu lateralnu sklerozu i omogućio humanitarnim organizacijama da prikupe značajna sredstva za pomoć obolelima). Ali s vremena na vreme pojave se i izazovi koji mogu imati ozbiljne posledice po zdravlje.
 
Primera radi, u agvustu 2020. godine jedna petnaestogodišnjakinja podlegla je takozvanom #BenadrylChallenge. Svrha ovog izazova bila je popiti desetak tableta leka protiv alergije, difenhidramina, kako bi se postigao efekat halucinacija. Pritom ona nije jedina - izveštaji kažu da je na desetine tinejdžera završilo u hitnoj pomoći baš zbog ovog izazova.
 
Problem postaje još izraženiji kada uzmemo u obzir kako aplikacija funkcioniše. Društvene mreže analiziraju sadržaj koji gledamo i trude se da nam prikažu što više sličnog materijala. Za mlade korisnike to znači da se svakodnevno bombarduju informacijama koje su potencijalno veoma štetne za njih. Pritom kontrola skoro da ne postoji. Informacije na društvenim mrežama se često predstavljaju kao da dolaze iz proverenih izvora, iako to nije slučaj.
 
Poremećaji u ishrani
 
Jedan od izazova koji deluje sasvim bezazleno je i #WhatIEatInADay, gde korisnici dele fotošopirane i pažljivo osmišljene fotografije hrane koja čini njihov dnevni jelovnik. Izazov ima oko 5.800.000.000 pregleda i naizgled promoviše kulturu kvalitetne ishrane. Međutim, nutricionisti ističu da ovakvi trendovi doprinose promociji restriktivnih dijeta, opsesivnom ponašanju i razvoju poremećaja u ishrani.Devojke koje izgledaju kao supermodeli pokazuju da je sve što su pojele u toku dana topla voda sa limunom, par listova zelene salate i nekoliko velikih šolja kafe. Za devojčice koje žele da izgledaju kao one, to je recept za nedostatak hranljivih materija, probleme sa metabolizmom, čak i razvoj bulimije.
 
Sam svoj zubar
 
Među pobedničkim trendovima našli su se i korisnici koji svoje zube ravnaju turpijom za nokte; tinejdžeri koji lepe vampirske očnjake super-lepkom; kao i oni koji zube izbeljuju koncentrovanim hidrogenom, da bi uštedeli novac na profesionalnom beljenju. 
 
Stomatolozi se užasavaju nad ovim trendovima, upozoravajući da turpijanje zuba oštećuje gleđ i dovodi do pojačane osetljivosti i bola, a da se skidanjem zalepljenih očnjaka može vrlo lako oštetiti, pa i polomiti zub. Koncentrovani hidrogen može da ošteti desni i sluzokožu usta, ali i dovesti do trovanja, ako se pretera sa količinom.
 
Kozmetički tretmani sa opasnim posledicama
 
Istražujući za ovu kolumnu naišla sam i na video snimke korisnika koji su sami uklanjali svoje mladeže sirćetom ili struganjem oštrim predmetima. Uklanjanje mladeža kod kuće je put ka trajnom oštećenju kože u vidu ožiljaka, ali i mogućnost za razvoj infekcije.
 
Pojavila se i nekolicina devojaka koja je došla na ideju da se selektivnim korišćenjem zaštitnog faktora mogu postići efekti konturisanja kože - dakle, neke delove lica zaštitite SPF-om, a druge pustite da pocrne odnosno izgore. Tako dobijete uži nos, definisane jagodice i manje čelo. UV zračenje dovodi do preranog starenja i povećava rizik za razvoj karcinoma kože, te je ova ideja loša sa nekoliko aspekata.
 
Izmišljena pilula za kontracepciju
 
Ovom nizu se dodaje i pobedonosno otkriće nekolicine korisnika aplikacije da se u testu za trudnoću krije takozvana pilula za dan posle, odnosno kontraceptivna pilula koja se uzima u roku od 72 časa od neželjenog odnosa. Proizvođač testa je brzo reagovao i objavio da nije u pitanju hormonska pilula, već tabletica koja upija vlagu i služi da održi test funkcionalnim.
 
Uputstva za upotrebu nisu tu bez razloga
 
Nekoliko korisnika tražilo je hitnu medicinsku pomoć nakon što su odlučili da ignorišu način primene suplemenata za poboljšanje performansi pri vežbanju. U pitanju je trend koji se zove dry scooping - umesto da mericu suplemenata rastvore u vodi, korisnici je gutaju 'na suvo'. 
 
Ovakvi suplementi sadrže visok nivo kofeina i drugih stimulanata koji na ovaj način mnogo brže dospevaju u krvotok nego što se to dešava pravilnom primenom. Rezultat je nalet adrenalina koji kod korisnika sa slabijim srcem može da dovede do aritmije, povećanog pritiska, pa čak i do infarkta.
 
Kako razviti kritičko mišljenje u svetu brzih informacija?
 
Prvo, uvek proverite izvor iz kog informacija dolazi. Portali kao što je Stetoskop, koji nude stručna mišljenja lekara, farmaceuta i fizioterapeuta, dragoceni su u potrazi za relevantnim i pouzdanim podacima.
 
Drugo, kao roditelji moramo biti upućeni u sadržaj koji naša deca upijaju preko društvenih mreža. Edukujmo se o zaštiti dece na internetu i razgovarajmo sa decom, kako bi postepeno razvijala kritički način razmišljanja.
 
Treće, ako vas zainteresuje neki savet koji ste pronašli na internetu, ne ustručavajte se da pitate farmaceuta iz obližnje apoteke za savet. Mnoge moje kolege će biti više nego raspoložene da vam daju svoje stručno mišljenje.
 
Na kraju, možemo kontrolisati svoje ponašanje na mreži, kao i ponašanje svoje dece. Blokirajte sadržaj koji vam ne prija, koji promoviše vrednosti sa kojima se ne slažete i čiji je cilj popularnost, a ne vaša dobrobit.
 
NjKV princeza Ljubica Karađorđević je magistar farmacije, sa fokusom na digitalni marketing i stručno pisanje. Tekst je prvobitno objavljen na specijalizovanom portalu stetoskop.info na kojem možete potražiti odgovore na brojna pitanja u vezi sa zdravljem.
  • Bela

    18.08.2021 20:46
    NjKV ???
    Eee Ljubice, Ljubice !
    Gde si ti zalutala ?
    Bolje otvori privatnu Apoteku. Bice korisnije nego
    palamudjenje oko Tik-Tok-a.

    Pozdrav modifikatoru !
  • Prdnem

    18.08.2021 14:12
    I na njkv. I na sve što su učinili za ovu skupinu ljudi. Došli u svoju postojebinu baš u vreme tranzicije a bogumi i restitucije.
  • Maja

    18.08.2021 12:36
    Dezinformisanje
    Njen muž je prevedena na presto i oni nisu kraljevska veličanstva tako daje glupo nazivati ih tako.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Novosadska parking balvan revolucija

Ponekad klizite ulicama i najmanje gledate na put pred vama. Nadate se, iščekujete, usporavate, kao da ćete zaskočiti prazan prostor. Vi ste lovac na slobodno parking mesto.

Sistem trovačnice

Sećam se početaka roditeljstva – svaka je odluka imala izbor a svaki izbor imao je dobre i loše strane.

Legija na Filozofskom

Zlokobna je slika mladića u majici sa likom Legije na Filozofskom fakultetu. Zlokobna, ali ne i iznenađujuća.

Izborna frka: Klupa za Đurića

Možda bi se neko začudio što gradonačelnik prolaskom kroz finiš Novosadskog polumaratona nije zaključio nedelju u kojoj ga je svuda bilo. No, nije to za čuđenje.

Siromašna provincija plaća potrebe Beograda

Najavljeni su novi izbori za Beograd. Mada se opozicija još nije nedvosmisleno izjasnila hoće li učestvovati, po svemu sudeći građani prestonice će 2. juna ponovo zaokruživati listiće.

Izborna frka: Sasvim stara priča

Posle četiri godine došlo je vreme da vam se autor ovih redova poveri. Ukoliko ste sujeverni, razumećete. Ukoliko niste, biće vam bezveze, što je takođe u redu.

Imate li komentar?

Pre izvesnog vremena pročitala sam članak koji se poziva na izjavu Džulije Roberts koju je dala tokom jednog intervjua.

Nekad se ŠTA?

Najčešće u šali dodam ono "nekad se lepo znalo" aludirajući na one generacije kojima je sve novo loše i nakaradno, a sve staro je valjalo.

Naprednjački ktitori Limana

Lutali su limanski vernici decenijama kroz blokove kao kroz pustinju, tražeći zaklon od socijalističkog betonskog đavla. Obećano mesto čekali su strpljivo, a onda su došli oni - naprednjački ktitori.