Meteorološki satelit najavio epidemiju groznice?

Analiziranjem snimaka meteoroloških satelita, naučnici sa Udruženja katedri za svemirska istraživanja, koji rade u Svemirskom centru NASA-e Godard, ustanovili su da epidemija "groznice doline Rift" izbija kada istočnu Afriku pogodi "El Ninjo".
Meteorološki satelit najavio epidemiju groznice?
Foto: Pixabay
"El Ninjo" i "La Ninja" su dva ciklusa tople i hladne okeanske struje u ekvatorijalnom Pacifiku, čiji uticaj na vremenske prilike doseže čak do Indijskog okeana. 
 
Ta dva klimatska fenomena, praćena su obilnim kišama, a pogođena područja postaju plodno tlo za takozvane "vektore" - insekte koji šire zarazu, ustanovili su naučnici. 
 
"Ne radi se više samo o obilnim padavinama, problem je i to što se kišni period produžio. Umesto da najezdu insekata imamo oko tri meseca sada ih imamo četiri do pet meseci", rekao je za naučnik Asaf Aniamba. 
 
On je pojasnio da zbog obilnih padavina mnoga velika područja, poput istočne Afrike budu poplavljena, a vlažno zemljište je idealno za komarce koji tu polažu jaja što dovodi do ogromnog razmnožavanja prenosioca zaraze, vektora. 
 
Program satelitskog praćenja vremenskih prilika, koji finansiraju Zdravstvena agencija američkog sekretarijata za odbranu, NASA-in svemirski centar Godard, Svetska zdravstvena organizacija i brojne države, mesečno snabdeva 25 zemalja informacijama o potencijalnim opasnostima od izbijanja epidemije. 
 
Osim groznice doline Rift, prate se i neke druge bolesti koje prenose insekti poput pulmonalnog hanta virusa, čikungunija virusa i denga groznice. 
 
"Možemo, svakodnevno, precizno da utvrdimo šta se dešava širom sveta. Praktično vidimo anomalije koje mogu da izazovu izbjianje određene bolesti", istakao je Aniamba. 
 
On je dodao da će prevencija širenja bolesti biti uspešnija kada se više pogođenih zemalja i neprofitnih organizacija upozna sa programom.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija