Pale devizne rezerve Srbije

Devizne rezerve Narodne banke Srbije iznosile su 10 milijardi i 387 miliona evra na kraju aprila, što je za 686 miliona evra manje nego na kraju marta.

Devizne rezerve Narodne banke Srbije iznosile su 10 milijardi i 387 miliona evra na kraju aprila, što je za 686 miliona evra manje nego na kraju marta.

Kako se navodi u saopštenju NBS u toku aprila najveći odliv iz deviznih rezervi bio je po osnovu povlačenja obavezne devizne rezerve banaka u neto iznosu od 469,8 miliona evra.  Na povlačenje obavezne devizne rezerve banaka, ističe se, u najvećoj meri je uticala izmena regulative NBS kojom je smanjena stopa po kojoj banke obračunavaju obaveznu deviznu rezervu, pri čemu je istovremeno povećan deo koji banke izdvajaju u dinarima.

Dodaje se da su, pored toga, banke pocetkom aprila povukle višak izdvojene obavezne devizne rezerve koji su krajem marta dobrovoljno izdvojile u većem iznosu od propisanog nivoa obavezne devizne rezerve. Ostali odlivi iz deviznih rezervi u toku aprila bili su zbog intervencija Narodne banke Srbije na međubankarskom deviznom tržištu u iznosu od 210 miliona evra i izmirivanja obaveza prema inokreditorima u iznosu od 66,6 miliona evra.

Prilivi u devizne rezerve tokom aprila bili su po osnovu korišćenja kredita i donacija 58 miliona evra. Neto devizne rezerve Srbije, odnosno rezerve umanjene za devizna sredstva banaka po osnovu obavezne rezerve, kao i za sredstva povučena od MMF-a na kraju aprila iznosile su 5,9 milijardi evra. Devizne rezerve NBS obezbedjuju pokrivenost novčane mase od 421 odsto, kratkoročnog duga u iznosu od 1.796 odsto i istovremeno pokrivaju više od sedam meseci uvoza robe i usluga.

  • kad ce

    14.05.2012 13:08
    inflacija?
    A vi glasajte za mnje zlo!

    P.S. nisam naprednjak niti radikal ali za DS moja ruka NIKAD VISE!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija