Novi ministri da prijave imovinu do 2. oktobra

Novi ministri u rekonstruisanoj Vladi Srbije, kojima je to prva javna funkcija, trebalo bi da do 2. oktobra podnesu izveštaje o imovini, što je obaveza predviđena Zakonom o Agenciji za borbu protiv korupcije.
Novi ministri u rekonstruisanoj Vladi Srbije, kojima je to prva javna funkcija, trebalo bi da do 2. oktobra podnesu izveštaje o imovini, što je obaveza predviđena Zakonom o Agenciji za borbu protiv korupcije.

Prema Zakonu o Agenciji, funkcioner je dužan da u roku od 30 dana od dana izbora, postavljenja ili imenovanja podnese Agenciji izveštaj o svojoj imovini i prihodima.

Novi ministri izabrani su na funkcije 2. septembra u Skupštini Srbije.

Izveštaje bi trebalo da podnesu ministri u novoj vladi Srbije koji do sada nisu obavljali javne funkcije - ministar finansija Lazar Krstić, privrede Saša Radulović, prosvete Tomislav Jovanović, poljoprivrede Dragan Glamočić i sporta Vanja Udovičić.

Ostali funkcioneri dužni su da podnesu izveštaje o imovini najkasnije do 31. januara sledeće godine, koji bi trebalo da sadrži eventualne promene u njihovoj imovinskoj karti.

Prema zakonu, bitnom promenom smatra se svaka promena podataka iz Izveštaja, koja se odnosi na imovinu čija vrednost prelazi iznos godišnje prosečne zarade bez poreza i doprinosa u Srbiji.

Ko šta poseduje

Na sajtu agencije mogu se naći izveštaji nekih od novih ministara u vreme dok su bili na nekim drugim javnim funkcijama. Među njima je aktuelni ministar odbrane Nebojša Rodić koji je poslednji izveštaj podneo 3. oktobra 2012. godine u svojstvu direktora Bezbednosno informativne agencije.

U izveštaju se navodi da je da je mesečno zarađivao nešto manje od 202.000 dinara kao i da ima stan od 119 kvadratnih metara, polovinu vlasničkog udela u dvosobnom stanu na osnovu Ugovora o poklonu, kao i da nema depozit u bankama.

Ministar kulture Ivan Tasovac je kao direktor Beogradske filharmonije poslednji izveštaj podneo 24. februara 2011. u kojem se navodi da je zarađivao oko 112.000 dinara mesečno, dok je u imovinskoj karti naveo da poseduje deo kuće na osnovu Ugovora o doživotnom izdržavanju kao i da nema depozit ili ulog u banci.

Bivši predsednik Skupštine grada Beograda Aleksandar Antić, na osnovu poslednje imovinske karte koju je predao 31. januara ove godine, primao je oko 117.000 dinara kao predsednik Skupštine grada, dok je kao poslanik Skupštine Srbije primao 30.000 dinara paušala. Antić je naveo da je vlasnik dvosobnog stana i vinograda kao i da ima depozit u banci.

Ministar za lokalnu samoupravu i regionalni razvoj Igor Mirović, koji je bio poslanik u Skupštini AP Vojvodine, naveo je u svom izveštaju o imovini da poseduje dva stana, od 113 i od 54 kvadratna metra, polovinu kuće i jedan lokal, kao i automobil "folksvagen pasat" iz 2008. i depozit u banci.

Ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić u svojoj imovinskoj karti, koju je podneo 5. januara ove godine, navodi da je kao poslanik u Skupštini Srbije zarađivao oko 100.000 dinara, da je vlasnik polovine petosobnog stana i garaže, kao i da ima depozit u banci.

Ministar bez portfelja zadužen za Kosovo Aleksandar Vulin podneo je izveštaj 5. septembra 2012. godine u kojem je naveo da je kao direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju primao platu od 154.000 dinara. On je u imovinskoj karti naveo da je vlasnik polovine trosobnog stana i da nema depozit u banci.

Prema Zakonu o Agenciji za borbu protiv korupcije, ako po isteku roka od 30 dana funkcioner ne dostavi izveštaj, agencija o tome obaveštava organ u kome funkcioner obavlja javnu funkciju.

Zakon, takođe, utvrđuje i da funkcioner treba da podnose izveštaj o imovini i u roku od 30 dana od dana prestanka javne funkcije.

  • 18.09.2013 14:25
    Šta li će gondolijer prijaviti baš me interesuje?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija