Više od 300.000 institucija ima naše podatke

Više od 300.000 institucija u Srbiji rukuje ličnim podacima građana, a procenjuje se da oni imaju bar milion baza podataka.
Više od 300.000 institucija u Srbiji rukuje ličnim podacima građana, a procenjuje se da oni imaju bar milion baza podataka.

Najviše evidencija ima MUP (evidencija o ličnim kartama), Vojska, bezbednosne službe, RFZO (posebno osetljivi podaci iz zdravstvenog kartona, podaci o lekarskim intervencijama i fakture o izdatim lekovima), Carina, poreznici, PIO fond (registar penzionih osiguranika i primanja), pravosuđe (evidencija o osudama), banke (pored baze podataka o svojim klijentima, imaju i posebno osetljive zdravstvene podatke koje prikupljaju prilikom većine kreditnih zahteva), firme, socijalne ustanove, opštine, izborne komisije, ali tu su i škole, biblioteke, bolnice...

Mnogi prikupljaju podatke i bez zakonskih ovlašćenja, kao, recimo, sportski klubovi, ali i sam zakon nekada dozvoljava bespotrebno uzimanje ključnih informacija o ličnosti. Suština je, ipak, ne samo ko sve ima baze, već i kako se one štite. Nadzori poverenika za zaštitu podataka o ličnosti pokazali su - nikako.

Svi koji rukuju ličnim podacima građana trebalo bi da prijave svoje baze u Centralni registar, kako bi poverenik mogao da kontroliše ko i kako obrađuje nečiji jedinstven matični broj, ime i prezime, adresu. Međutim, u centralni registar je upisano tek 317 rukovaoca ličnim podacima, i oko 1.600 evidencija o zbirkama koje vode, što nije ni 0,5 odsto onoga što se očekuje.

U Beogradskom centru za bezbednosnu politiku podsećaju da su stare lične karte imale na poslednjim stranama podatke o tome kome su građani obavezni da daju podatke. Nove, čipovane to nemaju, a ljudi ne znaju da pravo da ih legitimišu imaju samo ovlašćena lica: policajci, komunalni policajci, carina, bezbednosne službe, vojska... Na tom spisku, naravno, nisu trgovci, a svima po pravilu traže JMBG kada reklamiraju robu. Nisu ni kontrolori u gradskom prevozu, ni “Parking servis”. Svi oni ne mogu da vam uzmu podatke bez prisustva policije.

Pre nekoliko godina bili smo svedoci čak da su podaci iz ličnih karata bez znanja vlasnika korišćeni za skupljanje predizbornih potpisa. Dešava se i da se baze podataka koriste za “ciljani marketing”, gde građane nemilice zovu prodavci i promoteri različite robe, jer su na osnovu ličnih podataka zaključili da su baš oni poželjna ciljna grupa.

A da život nekome zbog krađe identiteta može preko noći da se pretvori u pakao, najbolje znaju bravar iz Smedereva Jovan Nikolić i Bečejac Nikola Vujkov Isić. I jednom i drugom je neko prošle godine zloupotrebio lična dokumenta, otvorio na njih firme, podigao kredite, kupovao robu i naručivao usluge. Nesrećnici su postali svesni šta se desilo tek kad su počele da stižu kazne za carinske i druge prekršaje, o kojima niti su znali bilo šta, niti su mogli da ih plate.

I Beograđanin J. V. je pre nekoliko godina izgubio torbicu s dokumentima, što je odmah prijavio i dobio nova. Ali, u međuvremenu, neko je na njegove stare isprave otvorio firmu, počeo da se zadužuje, a ne plaća, uključujući i porez. Ovaj nesrećni Beograđanin je proveo uskršnje praznike pre neku godinu iza rešetaka, dok nije uspeo da dokaže šta se desilo.

Inače, krađa identiteta u Srbiji nije definisana kao krivično delo, ali falsifikovanje dokumenata jeste. A na osnovu valjanih ličnih podataka, nije teško ni isfabrikovati falš isprave.

Kancelariji poverenika za zaštitu podataka o ličnosti građani su dosad prijavili pet klasičnih krađa identiteta. U MUP-u kažu da se, pošto krađa identiteta nije sankcionisana, u takvim situacijama primenjuju odredbe koje se odnose na falsifikovanje isprava i prevare. Zaprećene kazne za neovlašćeno prikupljanje ličnih podataka su novčana kazna do tri godine; za prevaru do tri godine zatvora, a ako je pribavljena korist i napravljena šteta veća od 1,5 miliona do 10 godina zatvora; i za falsifikovanje platnih kartica do tri godine, odnosno 10 ako je pribavljena korist veća od 1,5 miliona.

  • 26.11.2014 18:02
    Sve je to magla. Postoji jedna stvar koja se zove Facebook, ne znam da l ste čuli, koji ima više podataka o vama od svih ovih zajedno. Ime, prezime, sliku, status veze, gde ste sad, gde ste bili, ko su vam prijatelji, koju ste školu završili, koju muziku slušate, koje filmove volite.... i značajan deo podataka ima a da niste ni svesni da ste ih dali.
  • 26.11.2014 17:23
    da ga ne preteraste malo sa tih 300.000?

    2-3 hiljade, pa i nekako
  • sick_boy

    26.11.2014 16:18
    još samo da nas čipuju...i to je to!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Pojačan saobraćaj ka izletištima

U Srbiji se danas, zbog prvomajskog uranka, očekuje povremeno pojačan saobraćaj na putevima koji vode ka lokalnim izletištima, banjama, jezerima i ostalim turističkim mestima.