Lik Hanibala Lektera inspirisan stvarnim zatvorenikom

"Otac" jednog od najprepoznatljivijih zlikovaca u istoriji kinematografije konačno je otkrio šta ga je inspirisalo na njegovu kreaciju.
"Otac" jednog od najprepoznatljivijih zlikovaca u istoriji kinematografije konačno je otkrio šta ga je inspirisalo na njegovu kreaciju.

Tomas Heris nikada ranije nije govorio o tome šta ga je inspirisalo da napiše svoja dela o kanibalu ubici Hanibalu Lekteru, po kojima je kasnije snimljen filmski klasik "Kad jaganjci utihnu", u kom ga igra maestralni Entoni Hopkins.

Međutim, on sad otkriva da je bio inspirisan lekarom ubicom iz stvarnog života kog je upoznao u meksičkom zatvoru šezdesetih godina prošlog veka.

Heris je doktora sreo u Nuevo Leon državnom zatvoru u Montereju kao 23-godišnji novinar.

Autor je inače tu došao kako bi intervjuisao Dika Eskjua Simonsa, bivšeg pacijenta ustanove za mentalno obolele koji je služio kaznu za ubistvo troje ljudi.

Međutim, "doktora Salazara", kako ga on naziva, upoznao je pošto je saznao da je upravo on spasao život Simonsu.

Pišući o tom susretu u uvodu "Kad jaganjci utihnu" povodom 25. godišnjice prvog izdanja, Heris objašnjava da ga je zatvorski čuvar upoznao sa Salazarom, ali mu nije rekao ništa o njegovoj nasilnoj prošlosti.

Autor se seća intervjua sa doktorom u kom je saznao da je Simonsu lečio prostrelne rane i zaustavio mu krvarenje.

Međutim, razgovor je imao mračan obrt kada je Salazar počeo da ispituje novinara o Simonsovom izgledu, prirodi mučenja i njegovim žrtvama.

Tek kad je Heris napustio njegovu ćeliju, saznao je zbog čega je u zatvoru.

Salazar je bio ubica, a čuvar mu je rekao: "Nikada neće napustiti ovo mesto. On je lud".

Heris kaže da je doktor ležao u zatvoru 20 godina.

On je objasnio da je za roman hteo da stvori lika koji "naročito razume kriminalni um" i dodao: "To nije bio dr Salazar, već sam zbog njega mogao da prepoznam njegovog kolegu Hanibala Lektera”.

Lekter je prvi put predstavljen u romanu "Crveni zmaj" iz 1981. kada je opisan kao brilijantan psihijatar i kanibal.

Postao je deo istorije kinematografije kada ga je "oživeo" Entoni Hopkins i za tu ulogu osvojio Oskara.

U filmu Lektera ispituje FIB agenta na obuci, mladu Klaris Sterling o njenim traumama iz detinjstva u sceni koja jezivo podseća na Herisov opis susreta sa Salazarom.

Lekter je 2003. u Američkom filmskom institutu izabran za negativca "broj jedan".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti