Spanać, kelj i drugo lisnato povrće podmlađuju mozak i sprečavaju demenciju

Većina demencija posledica je oštećenja mozga koja se dostupnim metodama lečenja ne mogu značajnije zalečiti, poput Alchajmerove bolesti, naročito raširene među osobama poznih godina.
Spanać, kelj i drugo lisnato povrće podmlađuju mozak i sprečavaju demenciju
Foto: Pixabay
Svakodnevno konzumiranje većih količina zelenog lisnatog povrća moglo bi uticati na kasniju pojavu demencije ili mentalnog propadanja, pokazalo je novo istraživanje američkih naučnika.
 
Istraživanje sprovedeno na grupi osoba treće životne dobi pokazalo je da je mozak onih koji su svakodnevno jeli porciju od 100 grama kuvanog spanaća, kelja i drugih lisnatih namirnica ili 200 grama zelene salate bio kao u 11 godina mlađih osoba, u poređenju sa grupom koja nije uopšte ili je retko konzumirala ovo povrće.
 
U testovima pamćenja i inteligencije najbolje je prošla grupa koja je dnevno prosečno konzumirala jednu i po porciju zelenog povrća, piše Independent.
 
Dr Marta Moris iz Medicinskog centra čikaškog univerziteta Raš, koja je vodila istraživanje, rezultate studije objavila je u stručnom časopisu Neurology.
 
"Dodajući prehrani svakodnevno porciju zelenog lisnatog povrća, na jednostavan način pridonosite dobrom funkcionisanju mentalnog zdravlja", kazala je ona.
 
"Po podacima kojima raspolažemo, broj osoba koje će oboleti od nekog oblika demencije u stalnom je i znatnom porastu, s obzirom na produženje čovekovog životnog veka. Upravo zbog toga potrebna nam je učinkovita strategija da to sprečimo", upozorava Moris.
 
Naučnica je sa svojim kolegama analizirala prehrambene navike 960 osoba prosečno starih 81 godinu. Niko među njima nije bolovao od nekog oblika demencije, a naučnici su njihovo stanje pratili tokom gotovo pet godina.
 
Nakon obavljenih godišnjih testova pamćenja i inteligencije, podelili su ih u pet grupa, zavisno od toga u kojoj su meri konzumirali zeleno lisnato povrće.
 
Najbolje rezultate u testovima pokazala je grupa čiji su učesnici konzumirali dnevno jednu i po porciju zelenog lisnatog povrća, a kod svih ostalih rezultati su bili gori, zavisno od količine konzumiranog povrća.
 
U desetogodišnjem razdoblju brzina propadanja moždanih funkcija kod konzumenata zelenog lisnatog povrća bila je sporija za 0,05 standardnih jedinica godišnje nego kod onih koji su ga jeli u manjim količinama ili ga uopšte nisu konzumirali, a to znači da je njihov mozak funkcionisao kao mozak osobe mlađe 11 godina.
 
Dr Moris ističe da hrana sama po sebi, ukoliko je nezdrava, neće samostalno rezultirati razvojem određene bolesti, ali kvalitetnijom prehranom može se učiniti puno na području prevencije. Dodaje da hrana koju konzumiramo, bez sumnje može znatno uticati na promenu rizika od nastanka neke bolesti.
 
Demencija označava skup različitih simptoma poput slabijih veština jezičkog izražavanja i govornih funkcija, percepcije, smanjenih kognitivnih veština poput prosuđivanja i zaključivanja, a najizraženiji je gubitak pamćenja.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Sve manje obolelih od gripa

U Srbiji je od 29. aprila do 5. maja prijavljeno 3.218 slučajeva oboljenja sličnih gripu, saopštio je Institut za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut".

Raste broj vakcinisane dece

U 2023. godini postignut je veći obuhvat redovne vakcinacije i revakcinacije nego u 2022. godini, ali je manji broj onih koji su primili treću dozu vakcine protiv tetanusa.