Piše Berni Sanders: Izbeći rat po svaku cenu

Ratovi proizvode neželjene posledice i retko se završavaju onako kako nas eksperti uveravaju da će se završiti.
Piše Berni Sanders: Izbeći rat po svaku cenu
Foto: Pixabay

Pitajte političare iz prošlih vremena koji su nudili ružičaste scenarije ratova u Vijetnamu, Avganistanu i Iraku, da bi se na kraju pokazalo da su bili potpuno u krivu.

Pitajte majke vojnika koji su ubijeni ili ranjeni u tim ratovima. Pitajte milione civila koji su njihova "kolateralna šteta".

Zato moramo učiniti sve što je u našoj moći da pronađemo diplomatsko rešenje za krizu koja bi se mogla pretvoriti u zastrašujuće razoran rat u Ukrajini.
 
Niko ne može tačno predvideti broj ljudskih žrtava u takvom sukobu. Ali procenjuje se da bi oko 50.000 ukrajinskih civila izgubilo život i da bi milioni izbeglica preplavili susedne zemlje bežeći od najvećeg oružanog sukoba u Evropi posle Drugog svetskog rata. Naravno, bilo bi na hiljade mrtvih i u ukrajinskoj i ruskoj vojsci. Tu je i mogućnost da "regionalni" rat eskalira u širi sukob i zahvati druge delove Evrope. Užasava i sama pomisao na sve što bi se u tom slučaju moglo dogoditi.
 
Ali to nije sve. Sankcije protiv Rusije i odgovor kojim Rusija preti mogu dovesti do duboke ekonomske krize koja će ugroziti bankarski sistem i energetske, prehrambene i ostale svakodnevne potrebe miliona ljudi širom sveta. Bio bi to i veliki udarac međunarodnoj saradnji u rešavanju egzistencijalnih problema globalne klimatske krize i budućih pandemija.
 
Moramo jasno reći ko je najodgovorniji za ovu krizu: to je Vladimir Putin. Pošto je već zauzeo delove Ukrajine 2014, ruski predsednik sada preti da okupira čitavu zemlju i uništi ukrajinsku demokratiju. Verujem da jednoglasno moramo podržati suverenitet Ukrajine i jasno staviti do znanja da će međunarodna zajednica žestoko kazniti Putina i njegove saradnike ako ne promene kurs.
 
Rekavši to, moram priznati da sam u isto vreme duboko zabrinut zbog poznate retorike koja stiže iz Vašingtona, ratoborne retorike koja se pojačava pred svaki rat, zahteva da "pokažemo snagu", da "budemo čvrsti", da se ne zavaravamo pokušajima "smirivanja tenzija". Odbijanje da se uzmu u obzir dublji koreni tenzija u regionu direktno potkopava izglede pregovarača da postignu mirno rešenje.
 
Jedan od faktora koji su doveli do krize, bar iz perspektive Rusije, jesu najave produbljivanja veza između Ukrajine, Sjedinjenih Država i zapadne Evrope u domenu bezbednosti, što uključuje i mogućnost da se Ukrajina pridruži NATO savezu, vojnoj alijansi stvorenoj 1949. da bi se odgovorilo na pretnju postojanja Sovjetskog Saveza.
 
Nije loše znati malo istorije. Kada je Ukrajina postala nezavisna država posle kolapsa Sovjetskog Saveza 1991, ruski lideri su izrazili zabrinutost zbog mogućeg ulaska bivših republika Sovjetskog Saveza u NATO savez i instaliranja neprijateljskih oružanih snaga u blizini ruskih granica. Američki lideri iz onog vremena ocenjivali su ovu zabrinutost kao legitimnu i razumnu. Ona je i danas legitimna. Ruska invazija nije rešenje, ali to nije ni tvrdoglavi nastup NATO saveza. Ne treba zaboraviti da je Finska, zemlja koja se graniči sa Rusijom, jedna od najrazvijenijih i najdemokratskijih država na svetu, odabrala da ne uđe u NATO savez.
 
Putin je lažov i demagog, ali Sjedinjene Države su licemerne kada tvrde da ne uvažavaju načelo podele "sfera uticaja". Poslednjih 200 godina naša zemlja praktikuje Monroovu doktrinu, prihvatajući premisu da kao dominantna sila zapadne hemisfere ima pravo da interveniše protiv bilo koje zemlje koja ugrožava naše navodne interese. Koristeći to pravo srušili smo vladajuće režime u bar desetak zemalja sveta. Tako smo se našli na ivici nuklearnog rata sa Sovjetskim Savezom 1962, zbog sovjetskih projektila instaliranih na Kubi, 90 milja od američke obale, što je Kennedyeva administracija ocenila kao neprihvatljivu pretnju nacionalnoj bezbednosti.
 
Monroova doktrina još uvek važi. Trumpov državni sekretar Rex Tillerson izjavio je 2018. da je ona "danas relevantna isto kao onog dana kada je napisana". Trumpov savetnik za nacionalnu bezbednost John Bolton rekao je 2019. da je "Monroova doktrina živa i zdrava".
 
Ukratko, čak i da Rusijom ne vlada korumpirani autoritarni lider kao što je Vladimir Putin, Rusija bi pokazivala legitiman interes za bezbednosne politike svojih suseda, baš kao i Sjedinjene Države. Da li zaista verujete da bi Sjedinjene Države mirno primile vest da će na primer Meksiko sklopiti vojni savez sa protivnicima SAD-a?
 
Trebalo bi da svaka zemlja slobodno formira sopstvene spoljnopolitičke izbore. Ali svaki takav izbor nalaže ozbiljnu i temeljnu analizu troškova i koristi. Činjenica je da bi dalje produbljivanje bezbednosnog saveza između Sjedinjenih Država i Ukrajine imalo veoma visoku cenu – za obe zemlje.
 
Moramo energično podržati diplomatske napore da se kriza razreši i da se reafirmišu ukrajinska nezavisnost i suverenitet. I moramo jasno staviti do znanja da će se Putin i njegova banda oligarha suočiti sa ozbiljnim posledicama ako nastave ovim putem. U isto vreme, ne smemo zaboraviti užase koje bi rat u regionu doneo i moramo neumorno raditi na iznalaženju realističnog rešenja koje će biti prihvatljivo Ukrajini, Rusiji, Sjedinjenim Državama i evropskim saveznicima – i tako sprečiti mogućnost izbijanja najgoreg rata u Evropi u više od 75 godina.
 
Tekst čije je autor Berni Sanders, u prevodu Đorđa Tomića, objavljen je na sajtu Peščanika, a originalno se pojavio na The Gardian.
  • Vlada

    20.02.2022 10:08
    Imam jednu želju
    Da se Evropljani opamete i da (iako me rat užasava),se ratuje malo preko bare.Nek konačno Ameri osete šta znači ubijati druge.
  • Zzx

    19.02.2022 19:02
    Novac je veći đavo od đavola
    Da je Berni postao predsednik SAD, do svega ovoga ne bi došlo, ali biznis ne voli miroljubive.
  • Pustinjski banderas

    19.02.2022 18:21
    Bice rata, kazu svi...
    U svakom ratu profitiraju bogati, a sirotinja izvuce deblji kraj. Victoria Nuland je bila arhitekta Majdana 2014, neki clanovi porodice Predsednika takodje se pominju u vezi sa Ukrajinom. Sankcije Rusiji su sa gledista americkog krupnog kapitala smejurija; sve velike americke naftne firme su i dalje prisutne u Rusiji. Pomenuti Tillerson, bivsi CEO Exxon Mobile, rekao je da su Rusi "prisilili" njegove ljude da otvaraju naftna i gasna polja po Rusiji. Valjda su ih prisilili i da uzmu pare, jer su jos tamo, hvala na pitanju. Specijalizovane firme, npr. Halliburton i Schlumberger, takodje su i dlaje u Rusiji. Brojne evropske firme su izbacene iz Rusije i sa ruskih projekata pod pretnjom americkih sankcija. Npr. Siemens je morao da raskine saradnju sa Gasprom-Njeftom na modernizaciji rafinerije u Pancevu. Ko je rekao licemerstvo?
    Dok sam 2018 radio na Turskom Toku, video sam da je firma registrovana u Holandiji, da su izvodjaci Italijani, specijalisti za ventile i pumpe Britanci i Amerikanci. Rusi su uglavnom ucili kako da rade odrzavanje kad mi svi odemo kuci. Sankcije?
    Kod Bernija cenim sto je pacifista i sto je imao hrabrosti da kaze neke pozitivne stvari i za SSSR i za Kinu u doba Mao Cetunga, ali ovo je uzaludan napor. Velike americke firme za proizvodnju oruzja su vec obavestile svoje deonicare da ce profit rasti; znaci rat je neizbezan...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Novosadska parking balvan revolucija

Ponekad klizite ulicama i najmanje gledate na put pred vama. Nadate se, iščekujete, usporavate, kao da ćete zaskočiti prazan prostor. Vi ste lovac na slobodno parking mesto.

Sistem trovačnice

Sećam se početaka roditeljstva – svaka je odluka imala izbor a svaki izbor imao je dobre i loše strane.

Legija na Filozofskom

Zlokobna je slika mladića u majici sa likom Legije na Filozofskom fakultetu. Zlokobna, ali ne i iznenađujuća.

Izborna frka: Klupa za Đurića

Možda bi se neko začudio što gradonačelnik prolaskom kroz finiš Novosadskog polumaratona nije zaključio nedelju u kojoj ga je svuda bilo. No, nije to za čuđenje.

Siromašna provincija plaća potrebe Beograda

Najavljeni su novi izbori za Beograd. Mada se opozicija još nije nedvosmisleno izjasnila hoće li učestvovati, po svemu sudeći građani prestonice će 2. juna ponovo zaokruživati listiće.

Izborna frka: Sasvim stara priča

Posle četiri godine došlo je vreme da vam se autor ovih redova poveri. Ukoliko ste sujeverni, razumećete. Ukoliko niste, biće vam bezveze, što je takođe u redu.

Imate li komentar?

Pre izvesnog vremena pročitala sam članak koji se poziva na izjavu Džulije Roberts koju je dala tokom jednog intervjua.

Nekad se ŠTA?

Najčešće u šali dodam ono "nekad se lepo znalo" aludirajući na one generacije kojima je sve novo loše i nakaradno, a sve staro je valjalo.

Naprednjački ktitori Limana

Lutali su limanski vernici decenijama kroz blokove kao kroz pustinju, tražeći zaklon od socijalističkog betonskog đavla. Obećano mesto čekali su strpljivo, a onda su došli oni - naprednjački ktitori.