Vašington post uporedio Kataloniju i Kurdistan sa Srbijom

List "Vašington post" piše o najavljenim referendumima o nezavisnosti Katalonije i Kurdistana, poredeći ta dva slučaja sa Srbijom kada su u pitanju Crna Gora i Kosovo.
Vlasti iračkog dela Kurdistana saopštile su početkom juna da će 25. septembra biti organizovan referendum o nezavisnosti te oblasti, dok je referendum o nezavisnosti španske pokrajine Katalonije najavljen za 1. oktobar.
 
U članku sa naslovom "Dobrodošli u doba secesije", Vašington post navodi da se vlade Iraka i Španije, ali i međunarodna zajednica, protive održavanju referenduma o nezavisnosti ta dva regiona, što povećava opasnost od sukoba.
 
"Koja je svrha tih referenduma i koja strategija je predviđena", pita autor teksta.
 
Dalje je navedeno da Kurdi i Katalonci imaju istu secesionističku strategiju i da koriste iste taktike kao i drugi secesionistički pokreti.
 
"Secesionistički pokret može da ima dva pristupa kako bi postigao nezavisnost. Prvi je da se usmeri na centralnu vladu kao glavnu prepreku za postizanje nezavisnosti", navodi se u članku.
 
Ako vlada dozvoli nezavisnost, kao što je to Srbija učinila u slučaju Crne Gore 2006. godine, onda je put ka suverenitetu gotovo siguran, piše Vašington post.
 
Kako je navedeno, drugim pristupom zaobilazi se centralna vlada i "u igru se dovodi međunarodna zajednica".
 
"Međunarodna zajednica može da izvrši pritisak na centralnu vladu da prizna nezavisnost (te teritorije) kao u slučaju Južnog Sudana ili kao na Kosovu da zaobiđe centralnu vladu i u potpunosti prizna taj secesionistički region", piše u članku.
 
Dodaje se da većina secesionističkih pokreta koristi oba pristupa.
  • Blajv

    25.09.2017 21:02
    @gabs

    Može, ali samo ako se Vojvodina otcepljuje. Vas šumara nam je i ovde previše.
  • Čučuk Stana

    25.09.2017 08:38
    Psi laju a karavani prolaze
  • gabs

    24.09.2017 20:56
    ma da...
    I rep srpska..pa sa srbijom...dace Bog

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija