Ombudsman: Neko mora da kontroliše i sudstvo

Od kada postoji institucija zaštitnika građana u Srbiji, 10 odsto svih pritužbi odnosi se na rad sudova, izjavio je ombudsman Zoran Pašalić i dodao da se građani ne žale na presude, već na dužinu trajanja postupka, zloupotrebu procesnih radnji i neizvršenje sudskih odluka.
Ombudsman: Neko mora da kontroliše i sudstvo
Foto: Medija centar Beograd
"Moj posao je da brinem o pravima građana i zato sam predložio da se ovlašćenja zaštitnika građana prošire na mogućnost da on kontroliše sud u ove tri oblasti, ne mešajući se, naravno, u pojedinačne sudske odluke. Međutim, svi su na to rekli da zaštitnik pokušava da naruši nezavisnost sudstva. U svim zemljama bivše Jugoslavije najmanje ingerencije nad kontrolom sudova ima ombudsman u Srbiji", rekao je Pašalić za "Večernje novosti".
 
On kaže da, kada se govori o ustavnim amandmanima, uglavnom se priča o nezavisnosti sudstva i stavu Venecijanske komisije, a niko ne govori o građanima i zaštiti njihovih prava.
 
"Ideja nam je da budući zakon o zaštitniku građana predvidi da, ukoliko se neko požali na dužinu trajanja postupka, zloupotrebu procesnih radnji ili neizvršavanje presuda, ombudsman može da zatraži objašnjenje i da preporukom naloži da propusti budu otklonjeni", dodaje Pašalić.
 
Na pitanje u kojoj meri su osnovane primedbe sudija i tužilaca na ustavne amandmane, on odgovara: "U razmatranju nezavisnosti suda prema politici zanemarili smo unutrašnju nezavisnost, odnosno slobodu sudije da prema svom sudijskom uverenju presuđuje. Nezavisnost nije samo od zakonodavne i izvršne vlasti, već i od bilo kojeg spoljnog uticaja - od medija, pojedinaca ili interesnih grupa. Uslov samostalnosti i nezavisnosti sudstva je i karakter sudije, čvrstina da se odupre svakom iskušenju kada donosi odluku".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija