Posao samo preko veze?

Čak 70% zaposlenih u Srbiji ne očekuje povišicu ove godine, dok polovina njih smatra da na poslu neće napredovati, pokazalo je regionalno istraživanje o stanju na tržištu rada koje je sprovedeno tokom proteklog onlajn sajma zapošljavanja - Virtualni dan karijera i znanja 2013 koji se istovremeno održava u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.
Čak 70% zaposlenih u Srbiji ne očekuje povišicu ove godine, dok polovina njih smatra da na poslu neće napredovati, pokazalo je regionalno istraživanje o stanju na tržištu rada koje je sprovedeno tokom proteklog onlajn sajma zapošljavanja - Virtualni dan karijera i znanja 2013 koji se istovremeno održava u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.

Rezultati istraživanja pokazali su i da kriza na tržištu rada najviše pogađa zaposlene u Bosni i Hercegovini, gde je skoro 50 odsto firmi zaposlenima smanjilo plate ili uručilo otkaz. Ipak, ako je suditi prema rezultatima, u Srbiji je na tržištu rada trenutno bolje nego u komšiluku.

Tokom proteklih godinu dana poslodavci u Srbiji su u najvećoj meri problem krize rešavali zamrzavanjem plata i ne zapošljavanjem novih radnika. Ipak, za razliku od Hrvatske gde je 40% poslodavaca zaposlenima smanjilo plate, odnosno BiH gde je isto učinila skoro polovina kompanija, u Srbiji je taj procenat manji – 29%.

U našoj zemlji takođe je bilo i manje otkaza nego u susedstvu, te je tek svaki treći poslodavac morao da smanji broj zaposlenih, dok je u Hrvatskoj i BiH isto učinilo 40% poslodavaca. Svega 15% zaposlenih u Srbiji izjavilo je da u njihovoj firmi krize nije bilo.

Zaposleni su takođe vrednovali i faktore koji su im najvažniji na radnom mestu i u sve tri zemlje na prvom su se našli međuljudski odnosi. Za razliku od kolega iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine koji su novac stavili na treće mesto, u Srbiji visina plate je drugi najvažniji faktor, dok je priznanje za dobro obavljen posao treće na spisku.

Zbog krize na tržištu rada, ali i drugih faktora u Srbiji nažalost nije lako doći do posla. Zaposleni su odgovorili i na pitanje šta je po njihovom mišljenju ključno za dobijanje posla u Srbiji, a preko 60% njih složilo se da je veza i dalje na prvom mestu.

Radno iskustvo je takođe jednako bitno, što svakako predstavlja problem za mlade koji traže posao – početničke pozicije i prakse na kojima se stiče iskustvo su retke.

Na spisku su se još visoko kotirali i faktori poput znanja i veština, sreće, preporuka, ali i visoko obrazovanje.

Kako je pokazalo istraživanje, skoro polovina zaposlenih u sve tri zemlje strahuje za svoje radno mesto, a isto toliko njih ne očekuje da će napredovati ove godine. Da li iz tih razloga ili činjenice da čak 70% ispitanika iz Srbije ne očekuje povišicu, poslodavce bi trebalo da zabrine podatak da polovina zaposlenih planira da menja posao ove godine. Ovi procenti su čak i nešto veći za Bosnu i Hercegovinu odnosno Hrvatsku.

  • 22.11.2013 13:26
    Iskustva
    da vidis kako je krvavo raditi na brodu, radio sam kao konobar, mogu reci da necu vise nikad!!
  • Dejan

    21.11.2013 21:12
    Minimalac
    Izvinte, a kaud manje da se smanji od minimalca koji dobijamo??? 21000din. Jel može manje?
  • 21.11.2013 21:00
    Sutra intervju za brod, wish me luck :D
    Ima da radim al vala mi imam i priliku da zaradim i napredujem, a ne ko ovde.
    Kad odem ja se vise ne vracam, preporucujem svima isto :)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Umro Mihailo Crnobrnja

Bivši predsednik Evropskog pokreta u Srbiji, doktor ekonomskih nauka Mihailo Crnobrnja, umro je danas u 78. godini, saopštio je Evropski pokret.