Prijave protiv kompanija koje nisu dostavile podatke o otpadu

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović izjavio je danas da je će ta institucija narednih dana podneti 5.800 prijava protiv preduzeća koja 2013. nisu dostavila podatke o proizvedenim vrstama i količinama otpada i načinu postupanja sa tim otpadom.
Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović izjavio je danas da je će ta institucija narednih dana podneti 5.800 prijava protiv preduzeća koja 2013. nisu dostavila podatke o proizvedenim vrstama i količinama otpada i načinu postupanja sa tim otpadom.

"Podatke o otpadu je dostavilo 1.400 postrojenja", kazao je Radović. On je naveo da je u Srbiji, prema dostavljenim podacima, prošle godine proizvedeno oko 8,7 miliona tona otpada, od čega je 600.000 tona opasan otpad.

"Najveći proizvođači otpada su bili termoenergetski objekti, koji godišnje proizvedu pepeo od uglja u količini od 6,2 miliona tona, što je 75 odsto od ukupno proizvedenog otpada", kazao je on.

Radović je naveo da su u značajnim količinama bile zastupljene i druge vrste otpada koji potiču iz termičkih procesa, poput šljake i prašine iz kotlova energana, ali i muljevi iz industrije gvožđa i plivajuća šljaka iz termičke metalurgije, kao i otpad hidrometalurških procesa obojenih metala.

"Na osnovu podataka koje je dostavilo 230 operatera koji imaju dozvolu za ponovno iskorišćenje otpada, 2013. na tretman je preuzeto 1,8 miliona tona otpada, od čega je tretirano 94 odsto, a najviše otpadni metali, papirna i kartonska ambalaža, otpadne gume i olovne baterije", rekao je direktor Agencije za zaštitu životne sredine.

Radović je podsetio i da se Srbija na bilateralnom skriningu u Briselu za pregovaračko Poglavlje 27 o zaštiti životne sredine obavezala da će usvojiti Okvirnu direktivu o otpadu EU kojom neće biti dozvoljeno da se posle 2020. deponuje otpad, već će biti propisano koliko će moći da se spali, kompostira, reciklira.

Načelnica Odeljenja za upravljanje otpadom u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine Radmila Šerović ocenila je da je procenat usaglašenosti domaće s EU regulativom iz oblasti zaštite životne sredine na visokom nivou, ali da je potrebna oštrija kontrola dosledne primene zakona. Ona je navela da bi proces pridruživanja EU mogao biti usporen ako se Srbija ne uskladi s dobrom praksom u oblasti životne sredine.

Šerovićeva je potvrdila i da će narednih dana na sajtu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine biti objavljen izveštaj o opasnom otpadu u preduzećima u restrukturiranju i stečaju, gde će biti predstavljene količine, lokacije i vrste opasnog otpada u 70 firmi, kao i preporuke šta raditi sa tim otpadom, koji je pricenje na 5.100 tona. Ona je navela da će za zbrinjavanje tog otpada biti potrebna finansijska pomoć države, ali i donatorska sredstva i sredstva iz fondova EU, jer ta preduzeća nisu u mogućnosti da sama to urade.

  • VIs

    02.12.2014 09:05
    Vis
    Poštovani korisniče Riff raff, koliko vidmi iz komentara dobro ste u pućeni u zakone za zaštitu životne sredine ako ste u mogućnosti molim Vas da ostavite Vaše podatke redakciji zbog saradnje na jednom budućem projektu . Unapred Zahvalan !!!!!
  • Riff raff

    02.12.2014 03:55
    Lud hebe zbunjenog
    Ministarstvo nema ni plan ni viziju o rešavanju ovakvih stvari.A rešenje su jednostavna:otpad od termoelektrana se mora vratiti na mesto gde je ugalj iskopan, a na tom mestu nasuti sloj jalovine i napraviti zelena oaza.Zadužen:TENT.Slično je i sa svim ostalim brdima đubreta i praznim ikopanim depresijama.Beč se greje energijom dobijenom iz otpada (naravno filteri na dimnjacima, ekologija).Po fabrikama se industrijska voda koristi 6-7 puta, a onda filtrirana ispušta u reke.Fekalna kanalizacija ide u prečistač odakle se dobijaju sirovine za veštačko đubre i sl.A kod nas se sve sjuri u reku, sa namerom da naše đubre pošaljemo nekom komšiji, jer to rade i oni nama (Dunav, Tisa, Sava).

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija