
Reciklaža nije dovoljna: Koristiti aparate do kraja
Pre nekoliko decenija proizvođači su počeli da u nekoliko navrata u godini izbacuju neznatno poboljšane verzije računara i drugih mašina.

Foto: Pixabay
Svi su želeli da budu u trendu, te se ustalio običaj kupovine novih verzija aparata, čak i kada nema naročite potrebe za to. Kupiti tako, na primer, najnoviji "komodor" postala je moda kojom se gradi lični prestiž.
Vreme hiperprodukcije
Proizvođači su se brzo orijentisali na masovnu proizvodnju i dodatno podstakli maniju kupovine novog. Dizajnirali su aparate tako da se sastoje iz većeg broja modula koji se montiraju kako bi se dobio završni proizvod. Kada dođe do kvara nema potrebe ni da se detektuje o čemu se precizno radi. Samo se utvdi koji modul ne funkcioniše i on se zameni.
U suštini, kreirala se navika da se u slučaju i najmanjeg kvara sprava odloži na smeće i kupi nova. Suprotno ranijim očekivanjima, za majstore specijalizovane popravci najmodernijih naprava posla je bilo dramatično malo i svakim danom sve manje. Uskoro je od najvećih globalnih proizvođača stiglo cirkularno pismo kojim se zanatlije obaveštavaju da će u roku od pet do deset godina proizvodnja rezervnih delova biti ukinuta. Drugim rečima, popravljanje aparata se napušta, nova orijentacija je reciklaža odloženog.
Problemi, ipak
U Srbiji ni danas nije lako doći do parcele na kojoj bi se po evropskim propisima sakupljao, a potom i reciklirao električni i elektronski otpad. Podjednako je teško i skupo instalirati postrojenja za odvajanje pojedinih elemenata. Jedva trećina onoga što sadrži stari kompjuter ili mobilni telefon može da se u nas izdvoji, ostalo bi trebalo da se šalje u inostranstvo.
No, u nas mnogo toga završava na gradskoj deponiji, nekoj vrsti minimalo uređenog đubrišta za sve. Tu se pokušava radom na crno doći do preostalih, najskupljih, komponenti. Često nestručan i rad bez neophodnog alata dovodi do toga da se isparenja opasnih materija sadržanih u računaru putem vazduha ispuštaju u prirodu. Još je gore što se iste materije putem deponijskih voda slivaju u podzemne, preko kojih se ulivaju u vodene tokove. Time ulaze u lanac ishrane.
Upotrebi nikada kraja
Međutim, od vodećih globalnih institucija stižu novi signali. Ovoga puta, istina zaobilazno, ističe se da se reciklaža, mada dragocena, pokazala nedovoljnom u pogledu rešavanja pitanja otpada i zagađenja životne sredine. Predlaže se da se učini sve da ljudi aparate kupuju samo kada postojećima potpuno istekne rok trajanja ili funkcionalnost.
Prethodno bi trebalo da se popravljaju kada zakažu. Kraj njihove upotrebe ne bi bio ni kada istekne prvi rok. Tada bi bilo dobro učiniti veću popravku i vratiti namenu. Ako nije moguće, vredi pokušati prilagoditi ga drugoj upotrebi. Zanimljivo je da se zagovara i korišćenje aparata sa više namena, tako da bi mobilni nakon što mu istekne rok upotrebe kao telefona, mogao biti fotoaparat za slikanje.
Nereciklibilna plastika
Razlog za nametanje sveopšte štedljivosti je ogroman nasrtaj na veći broj različitih sirovina. U pitanju su količne čija prerada teško da može da prođe bez uticaja na prirodu. Takođe, ne mali broj veštački dobijenih materijala praktično ne može da se reciklira. Za sada tu je jedino rešenje da se štedljivom upotrebom aparata drastično smanji njihova prodaja. Naravno, snažan pad prodaje bi umanjio i njihovu proizvodnju.
Insistiranje na što dužoj upotrebi zasniva se na urednom održavanju i popravci aparata dokle god je moguće. Ubuduće neće biti neobično ono što danas deluje pomalo smešno - popravljati mobilni.
Reciklaža nije svemoguća
Nova orijentacija znači ponovnu potragu za majstorima obučenim da srede najmodernije naprave. Kao što su nekada bili dragoceni električari ili automehaničari ubuduće će "na ceni" biti majstori za komjutere, mobilne i druge izume današnjice. Razlog je, zapravo, ekološki - reciklaža nije dovoljna da sama reši krupne posledice ekstremne hiperprodukcije.
Potrebno je početi od početka i kupovati samo neophodno, uređajima se koristiti krajnje racionano i urednim popravkama višestruko produžiti rok trajanja svakog aparata. U suprotnom, zagušiće nas lageri otpada, dok će nas zagađena voda i vazduh u najboljem slučaju učiniti hronično bolesnima. Branimo se racionalnom upotrebom modernih tekovina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Tužilaštvo i sud pod nadstrešnicom
01.05.2025.•
2
Sudija Apelacionog suda u Novom Sadu u penziji Savo Đurđić iznosi svoja zapažanja o dosadašnjem postupku u vezi sa padom nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Srećan 1. maj, Pravdo
01.05.2025.•
2
Drage kolege, zaposleni u pravosudnim institucijama, srećan nam Prvi maj.
Izložbe u Novom Sadu kao poziv na promišljanje
01.05.2025.•
1
Ljubitelji umetnosti u Novom Sadu ovih majskih dana imaju jedinstvenu priliku da se upoznaju sa radovima stvaralaca koji se razlikuju od onoga u šta su posetioci decenijama zadivljeno upirali pogled.
Sistemski mikrodozing
25.04.2025.•
4
U vodi iz gradskog vodovoda ponovo su pronađeni crvi. Zvaničan odgovor nadležnih institucija bio je: sve je u redu, nisu opasni, ima ih u malom broju, ne brinite.
REM, RTS i preduslov demokratije u Srbiji
22.04.2025.•
1
Savet REM bira Upravne odbore javnih medijskih servisa.
Svi ti klimači glavom
21.04.2025.•
3
Narod ovde ne traži vođu zato što je slab, nego zato što je tako naučen.
Sedite malo, odmorite
14.04.2025.•
7
Ne umem da sedim. Bukvalno. Ako nemam telefon u ruci, daljinski u vidokrugu i nešto da "skeniram" pogledom (najčešće spisak obaveza koje neću obaviti), ustajem.
Srbija odumire
12.04.2025.•
30
Poslednjih godina često čujemo kako u mnogim fabrikama nema dovoljno radnika, a ni ponovna raspisivanja konkursa ne rezultiraju popunom radnih mesta.
Inceli i manosfera
27.03.2025.•
5
Serija "Adolescence" na Netflixu trenutno je tema broj dva sudeći po domaćem internetu.
EU se naoružava - i to može mnogo da košta
26.03.2025.•
10
Već decenijama je prihvaćeno mišljenje da je "Evropska unija mesto gde se najbolje živi".
Nada nad Srbijom
14.03.2025.•
5
Imala sam nedavno sastanak na kom je pored nas tri iz Srbije bio i kolega iz inostranstva.
Tramp drma Evropsku uniju
10.03.2025.•
9
Burna su vremena, trese se bezmalo na svakoj tački Zemljine kugle.
Ćaci za našu decu i budućnost Srbije
07.03.2025.•
36
Sinoć su izvesni studenti postavili šatore ispred Predsedništva u znak protesta. Kažu da su oni studenti koji žele da se stane sa blokadama i da nastave da uče.
Tekst Slobodana Negića: 15. mart - pero ili mač
05.03.2025.•
18
Na portalu javniservis.net objavljen je tekst Slobodana Negića, oca Sofije Negić, žrtve masovnog ubistva u OŠ "Vladislav Ribnikar".
"Ma, ne znate vi deco"
28.02.2025.•
26
Ono što studentni rade prethodnih par meseci kod većine nas izaziva divljenje.
Ima li razloga za uživanje u "mitingašima"?
21.02.2025.•
5
Prvih tri do pet sekundi videa presudni su za zadržavanje pažnje.
Žižek o protestima u Srbiji: EU pušta Vučića da radi šta hoće
18.02.2025.•
11
Nešto važno se dešava u Kini i to bi trebalo da zabrine političko rukovodstvo.
Sudije, i vi ste vlast
11.02.2025.•
18
Kao odgovor na poziv Advokatske komore Srbije upućen u nedelju 02.02.2024. godine da se podrže zahtevi studenata, Društvo sudija Srbije je istog dana na svom sajtu objavilo saopštenje.
Auto-put Teofila Pančića
10.02.2025.•
4
"Za aktivno delovanje u kulturi, osim znanja, potrebna je i hrabrost da se iskaže stav u sferi društvenog života", piše o Teofilu Pančiću novosadski pisac Siniša Tucić.
Šta sam videla u studentima?
07.02.2025.•
8
Protesti studenata, blokade, inicijative i akcije ne jenjavaju. Štaviše - sve ih je više.
Komentari 7
Anonimus
S' ponosom
Ha
Nisam mnogo razmišljao!
Od starog mobilnog sam odustao jer se ne može naći kvalitetna baterija, jedino se mogu naći preko oglasa bez garancije i traju onoliko mesec koliko je originalna trajala godina.
Ne patim od novoga ali...
I na kraju onda bi trebalo zabraniti mobilne i druge uređaje sa integrisanim baterijama.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar