Botovi - armija manipulatora ispranih mozgova

Botovanje, kao fenomen na društvenim mrežama u kojem anonimni zastupnici određene politike zavaravaju javno mnjenje je zloupotreba i nedemokratska tekovina.
Botovanje, kao fenomen na društvenim mrežama u kojem anonimni zastupnici određene politike zavaravaju javno mnjenje je zloupotreba i nedemokratska tekovina.

Ovo je rečeno danas na debati o zloupotrebi interneta.

Botovi su armija koja svojim komentarima na društvenim mrežama zavaravaju javno mnjenje, jer im je naređeno da svojim komentarima stvore utisak da je ceo svet opredeljen i da podržava njegovo mišljenje, koje ustvari nije lično, nego ciljan. Taj fenomen koriste sve stranke i raspostranjen je u cilju promovisanja političkih ideja, stranačkih ličnosti i stranke uveliko koriste taj vid propagande. Dobro je oranizovan i važan instrument u kampanjama, treba da promoviše, uništi ili ismeje određenu ideju, ličnost, sa utiskom da je u pitanju mišljenje običnog građanina, rečeno je na skupu.

"U pitanju je sistematska manipulacija i obmanjivanje javnosti i strankama ne treba da dajemo pare za to. Na delu je amoralna pojava, koja je toliko intenzivna da treba što pre da je se otarasimo", rekla je sociolog Vesna Pešić. Ona je ukazala da u politici uvek ima doza populizma, ali da se politika ne može zasnivati samo na lažima.

Predstavnik sajta Njuz.net Viktor Marković ukazao je da su botovi plaćeni i dobro organizovani ili im je nešto obećano za to što pišu na društvenim mrežama. "Međutim, oni ne veruju u to što pišu", uveren je Marković.

Veb konsultant Sibin Grašić istakao je da botovanja, osim u politici, ima i u drugim sferama, kao na primer kod alternativnih metoda lečenja, protivljenja vakcinaciji, prodaji određenih proizvoda. "Botovi se trude da što veći broj ljudi uvuku u svoju priču", rekao je on i naveo da su oni ponekad na društvenim mrežama veoma agresivni.

  • Angie

    25.02.2015 13:44
    Condicio sine qua non svake smislene diskusije je učešće kompetentih, ili barem učesnika koji se nisu kompromitovali u vezi sa datom temom. Bojim se da u ovom slučaju taj uslov nije ispunjen. Naime, kada o populizmu i zloupotrebi javnog mnjenja govori osoba poput gospođe Pešić, koja je postala svojevrsni simbol lagodnog života na konto širenja populizma i tobože borbe za ekonomiju onda se pod znak pitanja stavlja kredibilitet celokupne rasprave i njena svrha.
  • marina

    25.02.2015 12:38
    "Botovanje, kao fenomen na društvenim mrežama u kojem anonimni zastupnici određene politike zavaravaju javno mnjenje je zloupotreba i nedemokratska tekovina."

    A pošto svaka stranka bez izuzetka ima svoje timove za zavaravanje javnog mnjenja gde je onda tu lek? A da ne pričamo o novinama i tv stanicama i njihovoj uređivačkoj politici.
  • KOmša

    25.02.2015 11:21
    mediji
    U Botove ne mogu da se samo ubroje komentatori i "glasači" na internetu. Gora vrsta "botizma" su mediji - novine, magazini, TV i radio stanice koji izražavaju svoje "potpomognute" stavove spram neke teme i ideje. Cela struktura medija je "botistički" nastrojena - otuda se i govori o ne slobodi medija, o cenzurisanju i sl.
    Botovi su svi oni koji nerealno i sa interesom, bez savesti i razuma, podržavaju neke ideje.
    Tako su i "lobisti" u stvari botovi, kao što i cele države mogu da se ponašaju kao botovi kada podržavaju neku "veću silu"... Rusiju, SAD...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija