Vakcine protiv raka čekaju, instituti ih nisu naručili

Iako je kubanska vakcina protiv raka u prvoj rundi besplatna za pacijente u Srbiji i spremna za isporuku, nijedna od tri ustanove koje bi trebalo da je koriste nisu još uvek poručile da im se dostavi.
Terapija revolucionarnom kubanskom vakcinom "cimavax EGF" koja, kako tvrde kubanski lekari, utiče na to da se rak pluća ne širi po telu, ostane u čauri i postane hronična bolest kao, na primer, dijabetes, mogla bi da košta pacijente u regionu, pa i u Srbiji, oko 6.000 evra.

Do kraja oktobra trebalo bi da stigne prvih 1.680 jedinica za jednogodišnju terapiju 30 pacijenata, i one će biti besplatne jer je u pitanju donacija Kube Srbiji. S kontingentom tog leka stižu i kubanski lekari koji će obučavati naše o primeni leka. U Srbiji će se ta vakcina, za sada, primenjivati kao neregistrovani lek, odnosno na ime pacijenta.

Zoran Vujović, generalni zastupnik "cimavax EGF" vakcine za zemlje bivše Jugoslavije, kaže za Alo da se nedavno vratio s Kube i da tamo terapija "cimavaksom" obolelih stranaca košta 7.200 evra. "U dve kubanske bolnice pacijenti iz sveta leče se 'cimavaksom'. Terapija, koja podrazumeva 20 doza tog leka, košta 7.200 evra. U Srbiji i zemljama bivše Jugoslavije trebalo bi da bude jeftinije i očekujem da njihovo lečenje neće koštati više od 6.000 evra. Međutim, još se ne zna kakva će biti dinamika uvoza 'cimavaksa' u Srbiju jer sada stiže kao neregistrovani lek i mora da se ispoštuje zakonska procedura o njegovom uvozu", navodi on.

Prema njegovim rečima, neophodno je da zdravstvene ustanove u kojima će se primenjivati "cimavax" apliciraju u Agenciji za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) da se taj lek uveze za tačno određene pacijente.

"Uvoznik će biti Institut za imunologiju i virusologiju 'Torlak', koji podnosi zahtev za uvoz Agenciji. Čim taj zahtev stigne i ALIMS izda pozitivno rešenje, svih 1.680 doza vakcina, koje su spremne na Kubi, mogu već sledećeg dana da krenu put Srbije", navodi Vujović za Alo, dodajući da očekuje da se one pojave u našim zdravstvenim ustanovama krajem ovog meseca.

Prema dosadašnjim informacijama, kubanske vakcine primenjivaće se u Klinici za pulmologiju KC Srbije, KBC "Bežanijska kosa" i Institutu za plućne bolesti u Kamenici, ali kako za Alo tvrde u Agenciji za lekove, nijedna od te tri klinike nije uputila zahtev za uvoz 'cimavaksa'. Pavle Zelić zadužen za međunarodnu saradnju i odnose sa javnošću u Agenciji kaže da on nema saznanja koje bi zdravstvene ustanove trebalo da podnesu zahtev za uvoz kubanskih vakcina, ali da do sada to nijedna nije uradila.

"Čim zahtev bude stigao, tada ćemo u najkraćem mogućem roku i poštujući zakonsku proceduru i standarde kvaliteta rada izdati odgvorajuće rešenje 'Torlaku' kao uvozniku. Osnovna procedura je da zdravstvene ustanove podnesu zahtev, a nama mora da se obrati 'Torlak' kao uvoznik", navodi Zelić i dodaje da je 'cimavaks' već u kliničkim ispitivanjima u Evropi i da neće biti nikakavih problema da stigne u Srbiju.

Tokom jučerašnjeg dana, Alo je pozvao Ministartvo zdravlja i Republički fond za zdravstveno osiguranje kako bi proverili kada će tačno stići prvih 1.680 doza besplatnih kubanskih vakcina za 30 pacijenata, kada se očekuje dalja distribucija tog leka i pod kojim uslovima i da li će se on naći na nekoj od lista lekova RFZO kako pacijenti ne bi plaćali terapiju, ali nisu uspeli telefonski da stupe s njima u kontakt.

  • 18.10.2015 17:54
    Korupcija?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija