Niko ne zna koliko građana Srbije radi u inostranstvu

Niko u Srbiji, nijedan državni organ, ne zna koliko građana Srbije trenutno radi u inostranstvu jer poslodavci nemaju obavezu da obaveštavaju bilo koga da vode radnike van granica zemlje.

Niko u Srbiji, nijedan državni organ, ne zna koliko građana Srbije trenutno radi u inostranstvu jer poslodavci nemaju obavezu da obaveštavaju bilo koga da vode radnike van granica zemlje, izjavio je danas u Nišu pomoćnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Lazić.

Lazić je istakao da će se takvo stanje uskoro promeniti pošto će Srbija dobiti novi Zakon o uslovima za upućivanje zaposlenih na privremeni rad u inostranstvo i njihovoj zaštiti.

Prema Lazićevim rečima, važeći Zakon donet je još 1998. godine i pored terminoloških sadrži i suštinske nedostatke, a to su nedovoljna zaštita zaposlenih koji rade u inostranstvu i nepostojanje obaveze poslodavaca da obaveštavaju ministarstvo gde im se zaposleni nalaze.

"Novim Zakonom biće uvedena obaveza poslodavaca da obaveštavaju Ministarstvo rada da vode radnike u inostranstvo, tako da ćemo tačno znati ko radi, gde radi i pod kojim uslovima", rekao je Lazić na javnoj raspravi održanoj u niškoj Regionalnoj privrednoj komori.

Lazić je naglasio da će se tako povećati bezbednost i zaštita radnika, jer će Ministarstvo imati informacije o njihovom boravku van zemlje i moći će da ih zaštiti. "Inspekcija rada moći će da se diplomatskim putem obrati inspekcijama u drugim državama i tako obavi kontrolu gradilišta ili drugog mesta gde zaposleni rade", izjavio je Lazić

On je istakao da će nakon stupanja na snagu novog Zakona poslodavci imati obavezu da detaljno pripreme zaposlene za rad u inostranstvu, i to ne samo u pogledu njihove bezbednosti i zdravlja, nego i oko opštih stvari, poput klimatskih i političkih prilika sa kojima će se suočiti na poslu. Lazić je rekao da novi Zakon donosi mnogo oštrije sankcije za poslodavce koji prekrše njegove odredbe, a visina kazni kretaće se između 600.000 i dva miliona dinara.

Prema njegovim rečima, rasprava o nacrtu Zakona o uslovima za upućivanje zaposlenih na privremeni rad u inostranstvo i njihovoj zaštiti trajaće do 11. jula. U septembru bi konačna verzija tog Zakona trebalo da se nađe pred Vladom Srbije, a potom i pred odobrnicima republičkog parlamenta.

  • 16.06.2015 07:03
    Statistika politička dika
    Čak ni Elita ne zna koliko stanovnika živi u Srbiji, i koliko ih treba ekonomski proterati d abi preuzeli ovo područje.
    Ja mislim da nas trenutno nema više od 5.5 miliona, i još jedno milion mrtvih imena za manipulaciju prilikom izbora.
  • 16.06.2015 06:36
    Koliko god je u mogućnosti, eto toliko!
  • Milos

    16.06.2015 06:31
    Jedini motiv za ovo je da je nekome palo na pamet da bi mogli nekako da uvedu porez/taksu za rad u inostranstvu i tako namaknu jos para.
    Nego, kada smo kod brojcanog stanja, do kog datuma je Premijer obecao da cemo znati tacno koliko ima zaposlenih u drzavnom sektoru?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Umro Mihailo Crnobrnja

Bivši predsednik Evropskog pokreta u Srbiji, doktor ekonomskih nauka Mihailo Crnobrnja, umro je danas u 78. godini, saopštio je Evropski pokret.