Analitičari: Pad dinara nije u vezi sa izborima

Dalje slabljenje dinara prema evru i jučerašnja intervencija Narodne banke Srbije (NBS), koja je prodala 40 miliona evra na deviznom tržištu, nisu povezani sa rezultatima predsedničkih izbora, jer je tražnja za devizama značajno veća od ponude, a izvozni rezultati su i dalje slabi, ocenili su analitičari.

Dalje slabljenje dinara prema evru i jučerašnja intervencija Narodne banke Srbije (NBS), koja je prodala 40 miliona evra na deviznom tržištu, nisu povezani sa rezultatima predsedničkih izbora, jer je tražnja za devizama značajno veća od ponude, a izvozni rezultati su i dalje slabi, ocenili su analitičari.

Komentarišući intervenciju od 40 miliona evra i kursnu listu NBS, prema kojoj će zvanični srednji kurs dinara biti slabiji za 0,6 odsto prema evru, ekonomista Goran Nikolić rekao je da je to, pre svega, posledica pokušaja banaka da svoje pozicije drže u što većem iznosu u evrima, a što manje u dinarima, kako bi se zaštitile od rizika. "Dakle, ovo što se dešava, dešava se nezavisno od političkih prilika", podvukao je Nikolić i dodao da je definitivno najvažniji razlog to što imamo izraženije probleme sa platnim bilansom, nego što je to bilo ranije, a i zbog toga što smo prošle godine imali i manji rast spoljnotrgovinskog i platnobilansnog deficita.

Drugi razlog je što ove godine ne možemo očekivati strane investicije kao prošle i pretprošle godine, jer do kraja godine nije realno očekivati da bude takav obim investicija i priliv novca u zemlju, kazao je Nikolić i dodao da i priliv stranih kredita stagnira. U suštini imamo čak i odliv kapitala iz Srbije, a jedan je isplata 20 odsto kapitala Telekoma Srbija, koje je država otkupila od grčkog OTE-a, objasnio je NIkolić. Prema njegovim rečima, zbog daljeg slabljenja kursa ne treba dramatizovati situaciju, zato što su devizne rezerve NBS četiri puta veće od novčane mase, jer, na primer, da svi građani, preduzeća i kompanije hoće svoje dinare na tekućim računima i u kešu, da razmene za evre, NBS bi mogla sve da ih isplati sa četvrtinom svojih deviznih rezervi (ukupne rezerve 10,7 milijardi evra).

I ekonomista Dragovan Milićević smatra da jučerašnja intervencija centralne banke na deviznom tržištu i dalji pad dinara prema evru nema neke baš prevelike veze sa politikom, jer pad dinara traje konstantno, zbog činjenice da je još uvek tražnja deviza značajno veća od ponude i zbog toga što imamo slabije izvozne rezultate. "Imamo veliku tražnju deviza po pitanju otplate, što državnog duga, što duga preduzeća, odnosno banaka... To su više neki ekonomski parametri, nego što su neke špekulativne transakcije. Tačno toliko je povećana tražnja deviza u odnosu na ponudu", objasnio je Milićević.

Milićević smatra da se mora ići na smirivanje kursa kada se napravi aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom i to će biti veliki trošak za Srbiju, jer će se to morati vraćati u nekim narednim godinama, kao i svaki kredit, "ali bi došlo do kratkotrajne stabilizacije kursa".

  • 22.05.2012 17:12
    Mozda i nije u vezi sa izborima, ali zato sigurno jeste u vezi sa "radom" prethodne vlade, i sada to svi znaju.
    Bude li opet neka slicna kombinacija na vlasti, smesi nam se opstenarodni ustanak. Ovo je tek trenutni i prividni mir, samo se cekaju sledeci potezi ovih koji su uzurpirali vlast, pa da plane pozar nezadovoljstva.
    Voleo bih da nisam u pravu, ali je izgleda u Srbiji nepisano pravilo da se diktatura smenjuje na taj nacin.
  • Kurc od dinara

    22.05.2012 08:15
    Sram vas bre bilo,sve od reda!
  • MaloMorgen

    22.05.2012 07:54
    Da da
    Zasto se niko ne govori da je pad dinara u direktnoj vezi sa iznosenjem deviza iz zemlje od strane banaka? Boje se da ce narod da potrci u banke za sopstvenim parama? A sta treba da se dogodi, da dobiju dinare mesto svojih deviza?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija