Cene stanova će nastaviti da padaju

Cene nekretnina u Srbiji su u padu za 20 do 30 odsto u odnosu na 2011, a do početka jeseni očekuje se novi pad cena od oko 10 procenata, jer je i pored tražnje za stanovima, kupovna moć građana mala, procenili su pojedini stručnjaci za promet nekretnina.

Cene nekretnina u Srbiji su u padu za 20 do 30 odsto u odnosu na 2011, a do početka jeseni očekuje se novi pad cena od oko 10 procenata, jer je i pored tražnje za stanovima, kupovna moć građana mala, procenili su pojedini stručnjaci za promet nekretnina.

"Cene su u padu, jer je kupovna moć građana mala. Kupaca koji podižu kredite kod banaka za kupovinu stanova nema, a uzimaju se samo subvencionisani krediti za stanove čiju izgradnju finansira država, poput onih u naselju 'Stepa Stepanović' u Beogradu", rekla je za Betu suvlasnica agencije za promet nekretninama "Alka" Kaća Lazarević.

Prema njenim rečima, kupuje se uglavnom za gotovinu, i mahom kupuju građani koji su radili u inostranstvu.

Lazarevićeva je kazala da je najviše pala cena luksuznih stanova na ekskluzivnim lokacijama, poput onih u Beogradu koji su koštali od 3.500 do 3.900 evra po kvadratu, dok sada koštaju od 1.800 do 2.500 evra.

Kako je dodala, sve više se na prodaju nude i stanovi od 40 do 50 kvadrata u centralnim gradskim opštinama, jer takozvana srednja klasa želi veće stanove koje može dobiti u predgrađima.

"Nikada nije bilo lakše doći do dogovora između kupaca i prodavaca nekretnina, jer jedni hoće što pre da prodaju, a drugi da kupe po što nižoj ceni", rekla je Lazarevićeva.

Ona je istakla i da je tržište nekretnina u unutrašnjosti Srbije "mrtvo", izuzimajući Novi Sad i Čačak, dodavši da je najveći pad cena zabeležen kod prodaje kuća i placeva.

Direktor u kompaniji Korsajd (Coreside), specijalizovane za finansijski i brokerski konsalting u oblasti nekretnina, Srđan Vujičić rekao je da je teško očekivati aktivnije tržište nekretnina u Srbiji u situaciji male kupovne moći građana i mogućeg bankrota nekolicine do juče razvijenih država EU.

"Ako izuzmemo uticaj državnog projekta u prostoru nekadašnje kasarne 'Stepa Stepanović', promet je u okviru stanogradnje na skoro istom, usporenom nivou kao i prošle godine", kazao je Vujičić.

On je ipak naveo da, uzimajući u obzir najave pojedinih investitora iz inostranstva, "očekuje da će se osetljivija pomeranja na bolje na tržištu nekretnina Srbije dogoditi od kraja sledeće godine".

Sekretar Odbora Privredne komore Srbije za građevinu Goran Rodić rekao je agenciji Beta da se cena nekretnina u Srbiji, u zavisnosti od lokacije i grada, sada u proseku kreće od 450 do 1.300 evra po kvadratnom metru.

On je dodao da je u poslednjih godinu i po dana u celoj Srbiji prodato oko 3.000 stanova.

"Stanje u oblasti prometa nekretnina neće se brzo popraviti, jer građani nemaju novac", kazao je Rodić i dodao da je jedini promet koji se beleži kupovina stanova čiju izgradnju finansira država, odnosno ona gde država daje subvencije za stambene kredite.

Iz državnog paketa, kako je podsetio, u Srbiji se trenutno gradi oko 6.000 stanova, uglavnom u Beogradu i Novom Sadu. "Individualna gradnja je simbolična, kao i broj onih koji se usude da podignu kredite komercijalnih banaka za kupovinu stana", dodao je Rodić.

Prema njegovim rečima, u Srbiji je trenutno u prometu ukupno između 3.500 i 4.000 stanova, iako realno postoji potreba za oko 70.000 stanova.

Istovremeno, u Srbiji ima i oko 11.000 nezavršenih stanova, od kojih je mali deo promenio vlasnike u pretprodaji, dok je završeno nekoliko hiljada stanova, ali su bez potpune dokumentacije ili su u postupku legalizacije.

  • Gillan

    20.05.2012 06:01
    Plus sto, kada platite vas stan, kroz nenormalnu kamatu banci kupite garsonjeru.
  • Nezavisni Vojvodjanin

    20.05.2012 05:47
    Ko uopste veruje u ovu drzavu ?
    Kad manje vise velika vecina nas matorih gleda da udomi decu negde u inostranstvo kako bi barem ona zivela dostojno coveka,u normalnom okruzenju.
  • EvoOvako

    19.05.2012 22:45
    ....
    Nije ni čudo što padaju cene stanova - ljudi nemaju para, a i niko ne želi kupovati stanove u novogradnji, jer te zgrade više deluju na kuće od kartonskih kutija, nego li na ozbiljne stambene objekte. Nije problem što je neko napravio lošu zgradu, nego je problem što je ona prošla tehnički prijem!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija